Adam Nawałka – trener, który odmienił Górnika

1
paź
17
dawid
PI?KA NO?NA LIGA POLSKA WIDZEW ?ÓD? GÓRNIK ZABRZE

Kiedy obejmował posadę trenera Górnika Zabrze nie wszyscy wierzyli w jego umiejętności, dziś wielu patrzy na niego z podziwem. Adam Nawałka – trener, który odmienił Górnika.

Fornalik i długo, długo nic…

Ostatnim trenerem, który dobrze prowadził drużynę Górnika był Waldemar Fornalik. Pod jego wodzą zabrzanie w sezonach 2003/2004 i 2004/2005 piastowali 7 miejsce w tabeli. Po odejściu Fornalika poziom gry Górnika mocno spadł. Klub prezentował się bardzo słabo, a jego miejsce w tabeli wahało się między 8 a 14 pozycją. Przez zabrzański klub przewinęło się w tym okresie wielu selekcjonerów. Na ławce trenerskiej zasiadali m.in. Marek Piotrowicz, Marek Motyka, Ryszard Komornicki czy też Henryk Kasperczak. Kolejni trenerzy niewiele wnosili jednak do drużyny. W Zabrzu w dalszym ciągu działo się źle, bardzo źle. W końcu w sezonie 2008/2009 stało się najgorsze, Górnik Zabrze po raz drugi w historii spadł do I ligi. Wtedy w klubie potrzebowano trenera ambitnego, z charakterem, który w dobrym stylu powróci z klubem do Ekstraklasy. To właśnie wtedy pojawił się w Zabrzu Adam Nawałka.

Kim jest Adam Nawałka?

Urodzony 23 października 1957 roku w Krakowie, polski trener i były piłkarz grający na pozycji pomocnika. Największą część swojej piłkarskiej kariery spędził w Wiśle Kraków, z którą zdobył tytuł mistrza Polski. Przez 10 lat rozegrał w barwach „Białej Gwiazdy” 190 spotkań i zdobył 9 bramek. W 1996 roku Nawałka rozpoczął swoją trenerską karierę. Przez dwa lata trenował podkrakowski Świt Krzeszowice. W 2000 roku przejął po Bogusławie Cupiali posadę pierwszego trenera Wisły Kraków. Z krakowskim klubem Nawałka zdobył m.in. wicemistrzostwo i mistrzostwo Polski. Po dwuletniej przygodzie z Wisłą, piastował jeszcze posadę trenera w kilku polskich klubach. W Zagłębiu Lubin (2002), Sandecji Nowy-Sącz (2003-2004) i Jagiellonii Białystok (2004-2006). W 2006 roku Adam Nawałka powrócił do Krakowa, gdzie ponownie objął posadę szkoleniowca „Białej Gwiazdy”. 16 kwietnia 2007 roku odsunięto go jednak od prowadzenia drużyny z powodu braku osiągnięć. W tym samym roku Nawałka zaliczył krótką historię ze sztabem szkoleniowym reprezentacji Polski, gdzie pod nieobecność Dariusza Dziekanowskiego, pomagał Leo Beenhakkerowi w przygotowaniach do meczów eliminacji Mistrzostw Europy z Azerbejdżanem i Armenią. Od 21 września 2008 roku do 31 grudnia 2009 roku Adam Nawałka prowadził GKS Katowice. 1 czerwca 2010 roku objął posadę trenera Górnika Zabrze, którym jest do dziś.

Charakter Pana trenera

Adam Nawałka jest przede wszystkim skromnym i pracowitym człowiekiem, trenerem, który zawsze ma szacunek do swojego przeciwnika. Na konferencjach prasowych nie mówi zbyt wiele. Jest raczej osobą, która mało mówi, ale za to dużo robi. W drużynie trzyma surową dyscyplinę i porządek. Adam Nawałka jest człowiekiem, który nigdy nie spoczywa na laurach. Podczas spotkań przy linii bocznej bardzo emocjonalnie przeżywa boiskowe wydarzenia, instruując swoich piłkarzy, czy też komentując decyzje arbitra. Nawet przy trzy bramkowym prowadzeniu nie szczędzi ostrych uwag swoim podopiecznym. Z pewnością są to te cechy charakteru, których brakuje wielu trenerom, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Skład

Skład Górnika Zabrze pod wodzą Adama Nawałki jest stabilny. Jak mówi jedno ze sportowych przysłów „zwycięskiego składu się nie zmienia”. Wyjściowa jedenastka „Górników” w każdym meczu wygląda bardzo podobnie. W drużynie jest aż ośmiu zawodników, którzy regularnie występują w pierwszym składzie. Należą do nich: Paweł Olkowski, Rafał Kosznik, Radosław Sobolewski, Prejuce Nakoulma, Krzysztof Mączyński, Mariusz Przybylski i Mateusz Zachara. Ósmym z nich jest Adam Danch, który obecnie przechodzi rehabilitację po poważnej operacji. Przed kontuzją kapitan Górnika rozegrał wszystkie spotkania w podstawowej jedenastce. Stabilność składu bardzo dużo daje drużynie. To dzięki niej piłkarze Górnika są ze sobą tak bardzo zgrani i tak dobrze się rozumieją.

Styl gry

Górnik Zabrze jest jednym z nielicznych zespołów w Ekstraklasie, który może pochwalić się własnym stylem gry. Styl jaki prezentują podopieczni Adama Nawałki jest oryginalny, przyjemny dla oka i co najważniejsze – skuteczny. Gra „Górników” opiera się przede wszystkim na:

  • wysokim pressingu, który zmusza przeciwnika do straty piłki nawet na własnej połowie boiska,
  • wymianie długich podań w defensywie, często będących podstawą w kreowaniu sytuacji bramkowych,
  • akcjach oskrzydlających (to właśnie po tego typu akcjach zabrzanie zdobyli największą ilość bramek).

Górnik to także jedna z nielicznych drużyn, które nie boją się ataku pozycyjnego. Zabrzanie bardzo dobrze radzą sobie w tym aspekcie gry. Dzięki takiemu stylowi gry Górnik Zabrze jest drużyną, która znacząco wyróżnia się na tle całej Ekstraklasy i bezdyskusyjnie jest jedną z najlepszych drużyn w Polsce.

Sukcesy z Górnikiem

Kiedy 1 czerwca 2010 roku Adam Nawałka został trenerem Górnika Zabrze cel był jeden – powrócić z klubem do najwyższej klasy rozgrywkowej! Z pewnością zadanie to do najłatwiejszych nie należało.

Jak wiemy z doświadczenia częste roszady na ławce trenerskiej nie najlepiej wpływają na grę zespołu. Pomimo tego 56-latek bardzo dobrze spisał się w roli szkoleniowca 14-krotnych mistrzów Polski.

Górnik Zabrze potrzebował tylko jednego sezonu, aby ponownie awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej. Od czasu powrotu do Ekstraklasy, choć czasem miał wahania formy, grał bardzo dobrze.

„Górnicy” od 2010 roku zdobywali kolejno 6, 8 i 5 miejsce w ligowej tabeli. Obecnie Górnik także utrzymuje się w ścisłej czołówce. Są to z pewnością dobre wyniki, tym bardziej, że klub ma ograniczony budżet. Po raz kolejny okazuje się więc, że nie pieniądze, a ambicja i zaangażowanie zawodników prowadzą do zwycięstwa.

Autor: Wojciech Grzegorzyca

1 komentarz
  1. ChelseaSmile dodał komentarz dnia 19 październik 2013

    Ciekawy artykuł ! :) cała prawda o Adamie Nawałka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>