VAR – Skąd wokół niego tyle kontrowersji?

0
lis
5
dawid
Baldomero_Toledo_checks_VAR_-_Seattle_Sounders_vs._Sporting_Kansas_City

VAR – Skąd wokół niego tyle kontrowersji?

Raz za razem w mediach sportowych pojawiają się informacje dotyczące korzystania z systemu VAR. Technologia ta miała wyeliminować problem niezauważonych przewinień i nieuzasadnionych kartek, uznanych (lub nieuznanych) bramek, czy wielu innych sytuacji, w których jedna drużyna została niesłusznie ukarana.

Niestety, progresowe wprowadzenie systemu VAR do największych lig w Europie pokazało, że zarówno przed jak i po korzystaniu z technologii kontrowersje nie zniknęły, a nawet czasami jest ich więcej niż poprzednio. Warto zatem dowiedzieć się skąd te kontrowersje się biorą i dlaczego mają tak duży wpływ na dzisiejszy wygląd piłki nożnej.

Czym jest i dlaczego ten system wprowadzono?

VAR to skrót od Video Assistant Referee. Innymi słowy, jest to wideoweryfikacja, która ma za zadanie wspierać sędziów podczas meczów piłkarskich. W tym celu mają one zapewnić zmniejszenie ilości błędów, jakie mogłyby być spowodowane przez nieprawidłową ocenę sytuacji, niezauważenie przewinienia czy ukaranie niewłaściwego zawodnika.

Wyróżnia się cztery sytuacje, w których system powtórek może zostać użyty, a mianowicie:

 • Gol – po strzeleniu bramki sędzia lub jeden z asystentów wideo może zażądać odtworzenia powtórki w celu upewnienia się, czy bramka została strzelona poprawie, czy nie było spalonego i czy w ogóle piłka minęła linię bramki.
 • Rzut karny – niekiedy podyktowanie rzutu karnego poprzez nieprawidłowy odbiór czy też symulowanie piłkarza mogło przeważyć na wyniku spotkania. Aby uniknąć takich sytuacji, podyktowanie lub niepodyktowanie rzutu karnego może zostać potwierdzone systemem VAR.
 • Czerwona kartka – tutaj należy pamiętać, że otrzymanie przez piłkarza drugiej żółtej, a co za tym idzie czerwonej kartki nie podlega wideoweryfikacji. Jeśli jednak dojdzie do poważnego przewinienia i sędzia zastanawia się nad podyktowaniem tak zwanego czerwa, to może zażądać powtórkę.
 • Ukaranie niewłaściwego zawodnika kartką – W przypadku kiedy sędzia nie jest pewien czy kartkę (czy to żółtą czy czerwoną) ujrzał prawidłowy zawodnik lub (w przypadku awantury) każdy z winowajców został ukarany, sędzia może skorzystać z pomocy tego systemu.

Ze względu na to, że arbiter główny jest w stałej łączności z asystentami odpowiedzialnymi za odtwarzanie wideo, może w każdej chwili zażądać od nich sprawdzenia danej sekundy. Co ciekawe, sędzia główny nie musi podejmować decyzji wyłącznie bazując na sugestiach asystentów VAR. Przy linii boiska znajduje się komputer, gdzie sędzia główny może zażyczyć sobie włączenie powtórki w celu własnej weryfikacji.

Zalety i wady systemu

Wprowadzając VAR do najwyższych klas rozgrywkowych wiele lig sporo ryzykowało. Z tego właśnie względu te najbardziej popularne, a mianowicie włoska Serie A, niemiecka Bundesliga, czy angielska Premier League wprowadzały VAR powolutku – rozpoczynając od meczów pucharowych. Ze względu na to, że ilość błędów oraz problemów z systemem była niewielka, od sezonu 2017/18 technologia ta na stałe zagościła w niektórych z najważniejszych lig świata.

Niestety, nie oznacza to, że jest to system pozbawiony błędów. Pomimo swoich zalet, na VAR wiele osób narzeka i twierdzi, że wprowadzenie go na stałe było złą decyzją. Oto lista najczęściej poruszanych wad i zalet tej technologii.

Zalety:

 • Możliwość eliminacji niektórych błędów sędziego;
 • Słuszne ukaranie zawodnika bądź zespołu;
 • Dopatrzenie się niezauważonego wcześniej przewinienia.

Wady:

 • Zaburzanie ciągłości gry;
 • Brak możliwości usunięcia wszystkich błędów sędziowskich.

Decydując się na tę technologię wiele lig starało się wspomóc sędziów i dać im dodatkowe narzędzie w walce z boiskową niesprawiedliwością. Cel szczytny, lecz nie możemy zapominać o jednej bardzo ważnej rzeczy. To od sędziego głównego zależy ostateczna decyzja i bardzo często nawet oglądając powtórkę z każdej strony ciężko jest zdecydować się czy dana sytuacja rzeczywiście miała miejsce czy nie. Najczęściej ma to znaczenie w przypadku spalonego, który niejednokrotnie może wynosić zaledwie kilka centymetrów, a w przypadku szalenie dynamicznej gry taka różnica wydaje się niewielka. „Karanie” zatem jeden zespół z powodu aż tak nikłem różnicy wydaje się nie na miejscu.

Należy także pamiętać o tym, że ciągłe pauzy w grze nie tylko są źle odbierane przez widzów, ale także przez samych zawodników. Skupieni na meczu i rozgrzani piłkarze muszą nierzadko wstrzymywać się na kilka minut w celu dokonania przez sędziego głównego czy przez asystentów analizy.

Nie oznacza to jednak, że VAR to była zła decyzja, a technologia się nie sprawdza. Wielokrotnie potwierdzane były sytuacje, w którym to właśnie VAR zagwarantował sprawiedliwy wynik oraz dobrze przeprowadzone zawody. Jeśli zatem spojrzymy na ten system jak na narzędzie, które ma na celu zredukowanie, a nie kompletne wyeliminowanie błędów sędziego, to jak najbardziej technologia ta pomaga i się sprawdza.

Przyszłość technologii VAR

Football to bez wątpienia jedna z tych dyscyplin, która przez bardzo długi czas wzbraniała się przed unowocześnieniem i wprowadzeniem nowinek technicznych do jej świata. Pierwszym dużym krokiem, który okazał się sukcesem, było wprowadzenie technologii goal-line, która sprawdzała czy piłka całkowicie minęła linię bramkową czy nie. Był to pierwszy krok w usprawnieniu piłki nożnej jako dyscypliny.

VAR to nic innego jak kolejny, o wiele śmielszy krok, dzięki czemu gra ma stać się bardziej sprawiedliwa, a ilość oszustów zredukowana do minimum. O ile system nie jest idealny i wiele kontrowersji pojawia się, a nawet będzie się pojawiać przez najbliższe kilka lat, tak związki piłkarskie coraz częściej mówią o wprowadzeniu mniejszych czy większych poprawek, które mają usprawnić to rozwiązanie.

Zidane chce Pogbę

0
maj
19
dawid
6feaf52d-931c-40a9-8fb0-e42c55794c0c

Telenowela z francuskim zawodnikiem trwa w najlepsze. Długie absencje, brak szczegółowych informacji na temat zdrowia oraz dolewanie oliwy do ognia przez samego agenta sprawia, że Paul Pogba chociaż raz w tygodniu pojawia się na ustach wielu gazet sportowych. Bardzo często mówi się o dwóch kierunkach – Juventusie oraz Realu Madryt. Dlaczego jednak Zidane chciałby widzieć Pogbę w Realu?

Początki Pogby i przeprowadzka do Juventusu

Paul Pogba przez kilka lat rozwijał się pod skrzydłami sztabu Manchesteru United na czele z Sir Alexem Fergusonem. 2 sezony w juniorach, a następnie sezon w seniorskim zespole Czerwonych Diabłów sprawił, że wiele osób zaczęło dostrzegać talent francuskiego pomocnika.

Paul Pogba nie zdecydował się jednak przedłużyć kontraktu i na początku sierpnia podpisał kontrakt z Juventusem. Później okazało się, że legendarny szkocki menedżer zespołu z Manchesteru nie pokładał tak wielkich nadziei w zawodniku. Dodatkowo, Pogba nigdy nie zdobył kompletnego zaufania Sir Alexa. Mówi się, że było to spowodowane ogromnymi wymaganiami, jakie Paul Pogba od samego początku stawiał oraz z powodu jego zachowania. Często mówiło się także że profesjonalizm piłkarza (a raczej jego brak) miał ogromny wpływ na to, że w Manchesterze nie zagrzałby miejsca.

Jego przygoda we włoskim klubie trwała przez cztery lata i przez ten czas udało mu się nie tylko wywalczyć miejsce w pierwszym składzie, ale stał się jedną z ważniejszych postaci w klubie z Turynu. Potwierdzeniem sukcesów, jakie pomocnik z Francji odnosił w Juventusie, było ogromne zainteresowanie tym zawodnikiem oraz wzrost jego wartości na rynku z 3 milionów do aż 70 milionów Euro.

Powrót syna marnotrawnego i tęsknota za Włochami

Po odejściu Sir Alexa Fergusona polityka transferowa United zmieniła się. Zaczęto sprowadzać ułożonych piłkarzy, którzy z miejsca zagwarantowaliby satysfakcjonujące liczby oraz pozytywne rezultaty w meczach. Z tego powodu „Czerwony Diabły” postanowiły ściągnąć jedną z gwiazd włoskiej ligi, Paula Pogbę. Kosztowało ich to jednak ponad 100 milionów Euro, co w tamtym momencie zagwarantowało francuskiemu pomocnikowi status najdroższego piłkarza na świecie.

Niestety, dobra gra w United nie potrwała długo. Wielu trenerów nie było w stanie wyciągnąć tego, co najlepsze z piłkarza. Pojawiły się nawet plotki, że szatnia Manchesteru, na czele właśnie z Pogbą, grała wielokrotnie na zwolnienie trenera.

Podjęcie wyzwania w innych klubach? Kierunek Hiszpania!

Od przynajmniej roku mówi się bardzo często o odejściu Pogby z Manchesteru United. W sezonie rozegrał tylko 7 meczów z powodu kontuzji. Tę natomiast leczy w sposób nieco kontrowersyjny – przebywając w najróżniejszych kurortach na świecie i często publikując nagrania ze świetnych zabaw.

Oliwy do ognia dolewa również agent piłkarza, to jest Mino Raiola. Przepychanki między agentem, a klubem trwają od kilku miesięcy. Najbardziej prawdopodobnym kierunkiem dla Pogby będzie Hiszpania, a mianowicie Real Madryt.

Zidane niejednokrotnie powtarzał, że jest pod wrażeniem umiejętności swojego rodaka. Oprócz tego, wiele mówiło się o tym, że Pogba już 3-4 lata temu miał trafić na Estadio Santiago Bernabéu. Niestety, bardzo wysokie wymagania finansowe postawione przez United sprawiają, że trener „Królewskich” musi się wstrzymać i poczekać przynajmniej do następnego okna transferowego.

Zwolnienie Ernesto Valverde – co doprowadziło włodarzy katalońskiego klubu do takiej decyzji?

0
maj
19
dawid
ernesto-valverde-na-lawce-trenerskiej-barcelony

Dwa tytuły mistrzowskie w Hiszpanii oraz zdobycie dwóch innych pucharów, to jest Pucharu Hiszpanii oraz Superpucharu Hiszpanii nie wystarczyło, aby były trener Atheltic Bilbao utrzymał się na pozycji i pozostał trenerem Blaugrany. To właśnie porażki na arenie międzynarodowej w przeciągu dwóch ostatnich lat oraz odpadnięcie w półfinale Superpucharu Hiszpanii z Atletico Madryt sprawiło, że zarząd klubu stracił cierpliwość do trenera.

Dlaczego jednak zdecydowano się na podjęcie takiej decyzji? Była to pierwsza taka sytuacja od 2003 roku, kiedy to trener został zwolniony podczas trwającego sezonu! Warto dowiedzieć się więcej o samej osobie Ernasto Valverde oraz o tym co tak naprawdę doprowadziło do zwolnienia hiszpańskiego trenera.

Kim jest Ernasto Valverde

W 1983 roku karierę profesjonalnego piłkarza rozpoczął Ernesto Valverde. Jako wychowanek Deportivo Alaves zdołał rozegrać 46 meczów w przeciągu 3 lat. Jednakże, dopiero w 1986 roku, kiedy to dołączył do Espaniolu Barcelona, zaczął odnosić sukcesy. Przez 2 lata był nawet piłkarzem FC Barcelony, z którą zdobył Puchar Zdobywców Pucharów oraz Puchar Króla.

Jego kariera trenerska rozpoczęła się od roli asystenta w Athleticu Bilbao. Kilka lat zajęło mu jednak, zanim ugruntował stałą pozycję jako trener. Ostatecznie udało mu się poprowadzić Athletic Bilbao w ponad 300 meczach. Jednakże, to w Olympiakosie oraz, o dziwo, w Barcelonie święcił największe sukcesy. Trzy mistrzostwa Grecji oraz dwa Puchary Grecji sprawiły, że trenerem zainteresowała się sama Barcelona.

Kiedy zaczęły się problemy?

O dziwo przez całą swoją przygodę z katalońskim klubem trener radził sobie ponadprzeciętnie. Jego statystyki meczów były naprawdę dobre. Wygrał 67% ze wszystkich rozegranych meczów. Niestety, duża ilość zwycięstw oraz kilka pucharów po drodze nie były wystarczającym powodem do zadowolenia dla zarządu ze względu na wyniki, jakie klub osiągał na arenie międzynarodowej.

W 2018 roku Barcelona przegrała z AS Romą w dwumeczu w rozgrywkach Ligi Mistrzów, gdzie nie potrafili utrzymać 3 bramkowej zaliczki. Była to już 3 z rzędu porażka w ćwierćfinałach międzynarodowych. Rok później sytuacja się powtórzyła. Po zjawiskowym zwycięstwie z Liverpoolem w pierwszym meczu w półfinale Ligi Mistrzów 3:0, drugi mecz Blaugrana przegrała aż 4:0, odpadając z rozgrywek.

Pomimo bardzo dobrych wyników lokalnych (do momentu odejścia Ernesto Valverde z klubu, FC Barcelona była na pierwszym miejscu w Lidze), podopieczni hiszpańskiego trenera radzili sobie coraz gorzej. Czara goryczy została przelana w spotkaniach z Espanyolem oraz Atletico Madryt.

Wypowiedź samego zainteresowanego

Przez długi czas po zwolnieniu Ernesto Valverde nie komentował decyzji zarządu. Dopiero miesiąc później, bo 13 lutego, zdecydował się odnieść do dymisji. Co ciekawe, trener nie zdecydował się obarczać kogokolwiek winą za zwolnienie. W najbliższych tygodniach Ernesto Valverde planuje odpocząć sobie od futbolu.

Złota Piłka – Podsumowanie gali Balon D’or 2019

0
sty
20
mirek
balon dor

Coroczne wręczenie nagród dla najlepszego piłkarza zakończone. France Football, jeden z najbardziej prestiżowych magazynów sportowych we Francji i całej Europie, zaprezentował nam najlepszego piłkarza w 2019 roku. Po bardzo wyrównanym głosowaniu został nim Lionel Messi. Drugie miejsce natomiast zyskał defensor Liverpoolu, a mianowicie Virgil van Dijk. Podium zamknął Cristiano Ronaldo.

Kto jednak, oprócz zwycięzcy Złotej Piłki, okazał się największym wygranym tegorocznej edycji Ballon d’Or? Sprawdź już teraz który piłkarz, według nas, może być niezadowolony z wyniku, a który natomiast zasłużenie znalazł się tak wysoko na liście.

Najwięksi wygrani

Dla 20-letniego Matthijsa de Ligta był to zdecydowanie świetny sezon, gdyż oprócz bardzo wysokiego, 15 miejsca w rankingu Złotej Piłki, udało mu się również zdobyć Trofeum Kopy. Jest to jedna z kategorii Złotej Piłki, w której oceniani są piłkarze do 21 lat w Europie. Młody holender może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w Ajaxie. Szczytem jego sukcesów podczas gry w tym klubie było otrzymanie opaski kapitana, dzięki czemu stał się najmłodszym kapitanem w Ajaxie Amsterdam. Warto również zauważyć, że jego świetnia gra doprowadziła go do pobicia wielu rekordów zarówno na lokalnych boiskach holenderskich, jak i na arenie międzynarodowej. Zwieńczeniem jego sukcesów było oczywiście wygranie nagrody Złotego Chłopca, co również oznaczało, że był pierwszym obrońcą, który wygrał w tym plebiscycie.

Pokonując w rankingu Jardona Sancho oraz João Félixa, Matthijs ma szansę stać się kolejnym piłkarzem młodego pokolenia, który w niedalekiej przyszłości będzie co roku walczyć o miano najlepszego piłkarza na świecie, tak jak nieprzerwanie od 12 lat robią to Cristiano Ronaldo i Lionel Messi.

Najwięksi przegrani

Zdecydowanie jednym z największych przegranych jest tutaj drugi najlepszy piłkarz według francuskiego czasopisma sportowego. Virgil van Dijk w piłce klubowej osiągnął w sezonie 2018/2019 prawie wszystko, co było możliwe. Przede wszystkim poprowadził swój zespół w zwycięskim finale Ligi Mistrzów i był wybrany piłkarzem meczu. Co więcej, zdobył wiele lokalnych nagród w lidze angielskiej, w tym nagrody za piłkarza miesiąca czy najlepszego gracza na boisku według publiczności. Oprócz tego wielokrotnie znalazł się w jedenastce miesiąca, co tylko potwierdziło jego niesamowitą formę.

Warto również wspomnieć o tym, że między Messim a van Dijkiem różnica punktowa była bardzo mała (wynosiła jedynie 7 punktów, a w ubiegłorocznym głosowaniu Luka Modrić pokonał drugiego Cristiano Ronaldo aż o 275 punktów). Przegrana zatem o zaledwie kilka punktów może zdecydowanie być bolesna.

Podsumowanie

Ten sezon zdecydowanie padł łupem Holendrów. Zarówno Virgil van Dijk, jak i Matthijs de Ligt zagrali świetnie i mogą być dumni ze swoich osiągnięć. Do tego należy pamiętać, że równie wysoko uplasował się Frenkie de Jong, a w zestawieniu znaleźli się także Georginio Wijnaldum oraz Donny van de Beek. Warto jednak pamiętać, że to Messi po raz kolejny, bo już 6 raz, zwyciężył w plebiscycie i to on w całej swojej karierze zdobył najwięcej Złotych Piłek, prześcigając tym samym swojego odwiecznego rywala, Cristiano Ronaldo.

Najbogatsze kluby świata: skąd biorą pieniądze?

0
lut
22
Redakcja
Finansowanie w klubach piłkarskich

Piłka nożna przekształciła się ze sportu i formy rozrywki w przedsiębiorstwo zarabiające pieniądze, które generuje olbrzymie ilości pieniędzy na całym świecie. Ogromne przepływy pieniężne, które generuje obecnie futbol, sprawiły, że sport ten stał się bardziej atrakcyjny.

Kluby piłkarskie zarabiają pieniądze na następujące sposoby:

 • Oferty telewizyjne

  Zagraniczne telewizje wykupują prawa do emisji meczów na żywo. Przykład: w lutym 2015 r. zarówno Sky Sports, jak i BT Sport uzgodniły rekordową kwotę w wysokości 5,1 miliarda funtów, aby móc wyświetlać mecze na żywo w latach 2016-2019 (70% wzrost przychodów z brytyjskich praw do transmisji). Te umowy pomogły PL stać się najbogatszą ligą na świecie, a 20 klubów w ramach dywizji zyska udział w tych lukratywnych transakcjach, w sumie aż 95% krajowych przychodów z telewizji trafia bezpośrednio do klubów.

 • Transfery

Oczywiście, zespoły będą zdobywać pieniądze, sprzedając jednego z ich graczy do innego klubu. Sprzedając jednego z najlepszych graczy, kluby zazwyczaj grają w hardball z innymi drużynami, aby wydobyć jak najwięcej pieniędzy (jak w przypadku transferu Garetha Bale’a z Tottenham Hotspur do Realu Madryt w 2013 r. Hiszpański klub był zmuszony pójść dalej i zapłacić Tottenhamowi 85,1 miliona funtów, wówczas rekord świata) Tottenham wykorzystał te pieniądze, by kupić kilku graczy (Roberto Soldado za 26 milionów funtów, Paulinho za 17 milionów funtów, Nacer Chadli za 7 milionów funtów, Christian Eriksen za 11,5 miliona funtów, Étienne Capoue za 9 milionów funtów, Erik Lamela za 26 milionów funtów, i w końcu Vlad Chiricheş za 8,5 miliona funtów) na następny sezon.

 • Sponsoring

Duże korporacje zazwyczaj płacą klubom za sponsorowanie swojej firmy, co zwykle powoduje, że kluby mają logo firmy na koszulkach, ale gdy kluby mają kilka umów sponsorskich, zazwyczaj robią inne rzeczy, takie jak pojawianie się w reklamach lub wyświetlanie ich reklam na swoich billboardach Najlepszym przykładem jest Man United. Adidas zgodził się na 10-letnią umowę z United w wysokości 50 milionów funtów w 2014 roku, obecnie jest to drugie co do wielkości porozumienie o sponsorowaniu w piłce nożnej. W 2014 r. Chevrolet podpisał 7-letnią umowę z Man United o wartości do 53 mln GBP rocznie. Tego typu umowy sponsorskie to jeden z wielu powodów, dla których Manchester United jest największym klubem w Wielkiej Brytanii i dlaczego są w stanie wydać gigantyczną sumę pieniędzy w okienkach transferowych po zakończeniu sezonu.

 • Sprzedaż biletów

Oczywiście, gdy drużyny grają u siebie, sprzedają bilety, a tym samym zdobywają pieniądze. W ostatnich latach widzieliśmy wiele klubów w całej Europie poruszających się / planujących przeprowadzkę na znacznie większe stadiony lub rozbudowę obecnych stadionów – Arsenal do Emirates Stadium (60 000) w 2006 roku, Atletico Madryt przeniósł się do Wanda Metropolitano, Lyon przeniósł się do Parc Olympique Lyon (59 286) w 2016 r., A Liverpool powiększył Anfield z 45 000 do 54 000. Jednym z wielu powodów, dla których doszło do tego ostatniego zjawiska, jest to, że kluby sprzedają dużo więcej biletów, a tym samym zwiększają swoje dochody.

 • Sklep klubowy

W klubach piłkarskich zazwyczaj znajduje się sklep, w którym sprzedaje się wszystkie swoje towary, tj. koszulki, czapki, szaliki, kurtki i odznaki. Kluby zarabiają, sprzedając je swoim fanom.

 • Nowe prawa własności

Podobnie jak nowe stadiony, miliarderzy przejmujący kluby piłkarskie to także nowe zjawisko. Kiedy to nastąpi, nowi właściciele, po przejęciu drużyny, pompują znaczną ilość pieniędzy do klubu, co z kolei pozwala klubowi wydawać duże kwoty na nowych graczy. Najbardziej znane przykłady to:

– Roman Abramowicz kupił Chelsea za 140 milionów funtów w sierpniu 2003 roku.

– Malcolm Glazer przejmuje Manchester United za 790 milionów funtów w styczniu 2005 roku.

– Szejk Mansour kupił Manchester City za 210 milionów funtów w sierpniu 2008 roku.

 • Nagrody pieniężne

Drużyny są zawsze nagradzane nagrodami pieniężnymi z powodów takich jak wygranie ligi, kwalifikacje do Ligi Mistrzów UEFA / Ligi Europy i promocji.

Czym jest Finansowe Fair Play?

0
sie
16
Redakcja
Finansowe Fair Play

Finansowe Fair Play (FFP) zostało ustanowione przez UEFA, aby upewnić się, że kluby piłkarskie nie wydały więcej niż zarobiły, a tym samym zapobiegać popadaniu w kłopoty finansowe, które mogą zagrozić ich przetrwaniu, a ogólnie rzecz ujmując „poprawić ogólną kondycję finansową europejskiej piłki nożnej”.

Przepisy FFP zostały również wprowadzone w celu zapobieżenia nadmiernym wydatkom klubów przez kilka sezonów w określonych ramach budżetowych.

Wdrożenie FFP miało miejsce na początku sezonu 2011-12, a zasady zostały uzgodnione we wrześniu 2009 roku przez Panel Kontroli Finansowej UEFA.

Po ogłoszeniu nowego ustawodawstwa były prezydent UEFA Michel Platini powiedział:

Pięćdziesiąt procent klubów traci pieniądze i jest to trend wzrostowy, musieliśmy powstrzymać tę spiralę, wydali więcej, niż zarobili w przeszłości i nie spłacili swoich długów, a to szkodzi klubom, a wręcz przeciwnie, chcemy im pomóc na rynku”.

Drużyny, które grają w naszych turniejach jednogłośnie zgodziły się na nasze zasady (…)”

„Właściciele klubów proszą o zasady, ponieważ sami nie mogą ich wprowadzić w życie – wielu z nich wiele zainwestowało w klub, a im więcej pieniędzy wkładasz, tym trudniej jest je sprzedać z zyskiem.”

W 2009 r. Przegląd UEFA pokazał, że ponad połowa z 665 europejskich klubów poniosła straty finansowe w ciągu poprzedniego roku, chociaż kilka z nich było w stanie przetrwać ciężkie straty dzięki bogactwu swoich właścicieli – ale co najmniej 20 klubów znajduje się w niebezpieczeństwie finansowym.

Dzięki wciąż rosnącym opłatom za transfer i wynagrodzeniom zawodników kluby zaczęły mieć trudności z utrzymaniem zgodności z zasadami FFP.

Większość długów piłkarskich w Europie zawdzięczają trzem najbardziej dominującym ligom w Premier League, Serie A i La Liga. Nawet wśród elitarnych klubów europejskich nadmierne wydatki na rynku transferowym były uzasadnione przez właścicieli i kadrę kierowniczą jako niezbędne do utrzymania konkurencyjności klubu.

Istotą przepisów FFP jest wymóg „break-even”, w którym klubom nakazuje się nie wydawać więcej niż dochody, które generują, i że muszą one bilansować swoje księgi rachunkowe w ciągu trzech lat.

Jeśli chodzi o dochody, tylko wydatki klubu na transfery, świadczenia pracownicze (w tym płace), koszty finansowe i dywidendy będą uwzględniane w przychodach ze sprzedaży meczowej, przychodów telewizyjnych, reklamy, finansów, sprzedaży graczy i nagród pieniężnych.

Środki wydatkowane na infrastrukturę, obiekty szkoleniowe lub szkolenia nie zostaną uwzględnione.

Jakie są kary za łamanie zasad Financial Fair Play?

Obecne ustawodawstwo FFP dopuszcza osiem odrębnych kar wobec klubów za łamanie przepisów i uszeregowano je według stopnia ważności:

 • Nagana / ostrzeżenie
 • Grzywny
 • Odliczanie punktów
 • Wstrzymywanie dochodów z rozgrywek UEFA
 • Zakaz rejestracji nowych graczy w rozgrywkach UEFA
 • Ograniczenia liczby graczy, którzy klub może zarejestrować się w rozgrywkach UEFA
 • Dyskwalifikacja z trwającej konkurencji
 • Wyłączenie z przyszłych konkursów

Prywatne dofinansowanie dozwolone?

Wiele europejskich klubów znalazło się w sytuacji, w której mogli wydać więcej, niż zarabiali dzięki bogatym właścicielom, którzy pomogli finansowo klubowi poprzez własne zaplecze finansowe, spłacili długi, wstrzyknęli dodatkową gotówkę i zapewnili dodatkowe wsparcie pieniężne.

Obecność bogatych właścicieli wpłynęła negatywnie na rynek piłkarski, powodując gwałtowny wzrost płac i inflacji transferowej, i zachęcała innych do wydawania więcej, aby nadążyć za żądaniami i utrzymać swoją reputację jako konkurencyjnego klubu.

Według UEFA, jeśli właściciel klubu wstrzyknął pieniądze do klubu poprzez umowę sponsorską z firmą, z którą są związani, UEFA przeprowadzi dochodzenie i, jeśli pozwoli na to sytuacja, dostosuje obliczenia wyniku progu rentowności do przychodów.

„Zgodnie ze zaktualizowanymi przepisami każdy podmiot, który sam lub łącznie z innymi podmiotami powiązanymi z tym samym właścicielem lub rządem, reprezentuje ponad 30% łącznych przychodów klubu, automatycznie uznaje się za podmiot powiązany”.

Rubinowa rewolucja

0
sie
2
Michał Flis
rubin

Gdy przed kilkoma laty Rubin Kazań dwukrotnie sięgał po tytuł piłkarskiego mistrza Rosji, wydawać się mogło, iż w tamtejszej lidze narodził się nowy potentat, który przez długi czas będzie w stanie pokazywać plecy zespołom z Moskwy. W ostatecznym rozrachunku, piłkarze z Tatarstanu nie zdołali jednak nawiązać równej walki z resztą stawki, przez co od kilku sezonów popadali w ligową przeciętność. Wszystko ma jednak zmienić się za sprawą niedawnej rewolucji, której kluczowymi elementami mają stać się przybysze z Półwyspu Iberyjskiego. więcej