Złota Piłka – Podsumowanie gali Balon D’or 2019

0
sty
20
mirek
balon dor

Coroczne wręczenie nagród dla najlepszego piłkarza zakończone. France Football, jeden z najbardziej prestiżowych magazynów sportowych we Francji i całej Europie, zaprezentował nam najlepszego piłkarza w 2019 roku. Po bardzo wyrównanym głosowaniu został nim Lionel Messi. Drugie miejsce natomiast zyskał defensor Liverpoolu, a mianowicie Virgil van Dijk. Podium zamknął Cristiano Ronaldo.

Kto jednak, oprócz zwycięzcy Złotej Piłki, okazał się największym wygranym tegorocznej edycji Ballon d’Or? Sprawdź już teraz który piłkarz, według nas, może być niezadowolony z wyniku, a który natomiast zasłużenie znalazł się tak wysoko na liście.

Najwięksi wygrani

Dla 20-letniego Matthijsa de Ligta był to zdecydowanie świetny sezon, gdyż oprócz bardzo wysokiego, 15 miejsca w rankingu Złotej Piłki, udało mu się również zdobyć Trofeum Kopy. Jest to jedna z kategorii Złotej Piłki, w której oceniani są piłkarze do 21 lat w Europie. Młody holender może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w Ajaxie. Szczytem jego sukcesów podczas gry w tym klubie było otrzymanie opaski kapitana, dzięki czemu stał się najmłodszym kapitanem w Ajaxie Amsterdam. Warto również zauważyć, że jego świetnia gra doprowadziła go do pobicia wielu rekordów zarówno na lokalnych boiskach holenderskich, jak i na arenie międzynarodowej. Zwieńczeniem jego sukcesów było oczywiście wygranie nagrody Złotego Chłopca, co również oznaczało, że był pierwszym obrońcą, który wygrał w tym plebiscycie.

Pokonując w rankingu Jardona Sancho oraz João Félixa, Matthijs ma szansę stać się kolejnym piłkarzem młodego pokolenia, który w niedalekiej przyszłości będzie co roku walczyć o miano najlepszego piłkarza na świecie, tak jak nieprzerwanie od 12 lat robią to Cristiano Ronaldo i Lionel Messi.

Najwięksi przegrani

Zdecydowanie jednym z największych przegranych jest tutaj drugi najlepszy piłkarz według francuskiego czasopisma sportowego. Virgil van Dijk w piłce klubowej osiągnął w sezonie 2018/2019 prawie wszystko, co było możliwe. Przede wszystkim poprowadził swój zespół w zwycięskim finale Ligi Mistrzów i był wybrany piłkarzem meczu. Co więcej, zdobył wiele lokalnych nagród w lidze angielskiej, w tym nagrody za piłkarza miesiąca czy najlepszego gracza na boisku według publiczności. Oprócz tego wielokrotnie znalazł się w jedenastce miesiąca, co tylko potwierdziło jego niesamowitą formę.

Warto również wspomnieć o tym, że między Messim a van Dijkiem różnica punktowa była bardzo mała (wynosiła jedynie 7 punktów, a w ubiegłorocznym głosowaniu Luka Modrić pokonał drugiego Cristiano Ronaldo aż o 275 punktów). Przegrana zatem o zaledwie kilka punktów może zdecydowanie być bolesna.

Podsumowanie

Ten sezon zdecydowanie padł łupem Holendrów. Zarówno Virgil van Dijk, jak i Matthijs de Ligt zagrali świetnie i mogą być dumni ze swoich osiągnięć. Do tego należy pamiętać, że równie wysoko uplasował się Frenkie de Jong, a w zestawieniu znaleźli się także Georginio Wijnaldum oraz Donny van de Beek. Warto jednak pamiętać, że to Messi po raz kolejny, bo już 6 raz, zwyciężył w plebiscycie i to on w całej swojej karierze zdobył najwięcej Złotych Piłek, prześcigając tym samym swojego odwiecznego rywala, Cristiano Ronaldo.

Najbogatsze kluby świata: skąd biorą pieniądze?

0
lut
22
Redakcja
Finansowanie w klubach piłkarskich

Piłka nożna przekształciła się ze sportu i formy rozrywki w przedsiębiorstwo zarabiające pieniądze, które generuje olbrzymie ilości pieniędzy na całym świecie. Ogromne przepływy pieniężne, które generuje obecnie futbol, sprawiły, że sport ten stał się bardziej atrakcyjny.

Kluby piłkarskie zarabiają pieniądze na następujące sposoby:

 • Oferty telewizyjne

  Zagraniczne telewizje wykupują prawa do emisji meczów na żywo. Przykład: w lutym 2015 r. zarówno Sky Sports, jak i BT Sport uzgodniły rekordową kwotę w wysokości 5,1 miliarda funtów, aby móc wyświetlać mecze na żywo w latach 2016-2019 (70% wzrost przychodów z brytyjskich praw do transmisji). Te umowy pomogły PL stać się najbogatszą ligą na świecie, a 20 klubów w ramach dywizji zyska udział w tych lukratywnych transakcjach, w sumie aż 95% krajowych przychodów z telewizji trafia bezpośrednio do klubów.

 • Transfery

Oczywiście, zespoły będą zdobywać pieniądze, sprzedając jednego z ich graczy do innego klubu. Sprzedając jednego z najlepszych graczy, kluby zazwyczaj grają w hardball z innymi drużynami, aby wydobyć jak najwięcej pieniędzy (jak w przypadku transferu Garetha Bale’a z Tottenham Hotspur do Realu Madryt w 2013 r. Hiszpański klub był zmuszony pójść dalej i zapłacić Tottenhamowi 85,1 miliona funtów, wówczas rekord świata) Tottenham wykorzystał te pieniądze, by kupić kilku graczy (Roberto Soldado za 26 milionów funtów, Paulinho za 17 milionów funtów, Nacer Chadli za 7 milionów funtów, Christian Eriksen za 11,5 miliona funtów, Étienne Capoue za 9 milionów funtów, Erik Lamela za 26 milionów funtów, i w końcu Vlad Chiricheş za 8,5 miliona funtów) na następny sezon.

 • Sponsoring

Duże korporacje zazwyczaj płacą klubom za sponsorowanie swojej firmy, co zwykle powoduje, że kluby mają logo firmy na koszulkach, ale gdy kluby mają kilka umów sponsorskich, zazwyczaj robią inne rzeczy, takie jak pojawianie się w reklamach lub wyświetlanie ich reklam na swoich billboardach Najlepszym przykładem jest Man United. Adidas zgodził się na 10-letnią umowę z United w wysokości 50 milionów funtów w 2014 roku, obecnie jest to drugie co do wielkości porozumienie o sponsorowaniu w piłce nożnej. W 2014 r. Chevrolet podpisał 7-letnią umowę z Man United o wartości do 53 mln GBP rocznie. Tego typu umowy sponsorskie to jeden z wielu powodów, dla których Manchester United jest największym klubem w Wielkiej Brytanii i dlaczego są w stanie wydać gigantyczną sumę pieniędzy w okienkach transferowych po zakończeniu sezonu.

 • Sprzedaż biletów

Oczywiście, gdy drużyny grają u siebie, sprzedają bilety, a tym samym zdobywają pieniądze. W ostatnich latach widzieliśmy wiele klubów w całej Europie poruszających się / planujących przeprowadzkę na znacznie większe stadiony lub rozbudowę obecnych stadionów – Arsenal do Emirates Stadium (60 000) w 2006 roku, Atletico Madryt przeniósł się do Wanda Metropolitano, Lyon przeniósł się do Parc Olympique Lyon (59 286) w 2016 r., A Liverpool powiększył Anfield z 45 000 do 54 000. Jednym z wielu powodów, dla których doszło do tego ostatniego zjawiska, jest to, że kluby sprzedają dużo więcej biletów, a tym samym zwiększają swoje dochody.

 • Sklep klubowy

W klubach piłkarskich zazwyczaj znajduje się sklep, w którym sprzedaje się wszystkie swoje towary, tj. koszulki, czapki, szaliki, kurtki i odznaki. Kluby zarabiają, sprzedając je swoim fanom.

 • Nowe prawa własności

Podobnie jak nowe stadiony, miliarderzy przejmujący kluby piłkarskie to także nowe zjawisko. Kiedy to nastąpi, nowi właściciele, po przejęciu drużyny, pompują znaczną ilość pieniędzy do klubu, co z kolei pozwala klubowi wydawać duże kwoty na nowych graczy. Najbardziej znane przykłady to:

– Roman Abramowicz kupił Chelsea za 140 milionów funtów w sierpniu 2003 roku.

– Malcolm Glazer przejmuje Manchester United za 790 milionów funtów w styczniu 2005 roku.

– Szejk Mansour kupił Manchester City za 210 milionów funtów w sierpniu 2008 roku.

 • Nagrody pieniężne

Drużyny są zawsze nagradzane nagrodami pieniężnymi z powodów takich jak wygranie ligi, kwalifikacje do Ligi Mistrzów UEFA / Ligi Europy i promocji.

Czym jest Finansowe Fair Play?

0
sie
16
Redakcja
Finansowe Fair Play

Finansowe Fair Play (FFP) zostało ustanowione przez UEFA, aby upewnić się, że kluby piłkarskie nie wydały więcej niż zarobiły, a tym samym zapobiegać popadaniu w kłopoty finansowe, które mogą zagrozić ich przetrwaniu, a ogólnie rzecz ujmując „poprawić ogólną kondycję finansową europejskiej piłki nożnej”.

Przepisy FFP zostały również wprowadzone w celu zapobieżenia nadmiernym wydatkom klubów przez kilka sezonów w określonych ramach budżetowych.

Wdrożenie FFP miało miejsce na początku sezonu 2011-12, a zasady zostały uzgodnione we wrześniu 2009 roku przez Panel Kontroli Finansowej UEFA.

Po ogłoszeniu nowego ustawodawstwa były prezydent UEFA Michel Platini powiedział:

Pięćdziesiąt procent klubów traci pieniądze i jest to trend wzrostowy, musieliśmy powstrzymać tę spiralę, wydali więcej, niż zarobili w przeszłości i nie spłacili swoich długów, a to szkodzi klubom, a wręcz przeciwnie, chcemy im pomóc na rynku”.

Drużyny, które grają w naszych turniejach jednogłośnie zgodziły się na nasze zasady (…)”

„Właściciele klubów proszą o zasady, ponieważ sami nie mogą ich wprowadzić w życie – wielu z nich wiele zainwestowało w klub, a im więcej pieniędzy wkładasz, tym trudniej jest je sprzedać z zyskiem.”

W 2009 r. Przegląd UEFA pokazał, że ponad połowa z 665 europejskich klubów poniosła straty finansowe w ciągu poprzedniego roku, chociaż kilka z nich było w stanie przetrwać ciężkie straty dzięki bogactwu swoich właścicieli – ale co najmniej 20 klubów znajduje się w niebezpieczeństwie finansowym.

Dzięki wciąż rosnącym opłatom za transfer i wynagrodzeniom zawodników kluby zaczęły mieć trudności z utrzymaniem zgodności z zasadami FFP.

Większość długów piłkarskich w Europie zawdzięczają trzem najbardziej dominującym ligom w Premier League, Serie A i La Liga. Nawet wśród elitarnych klubów europejskich nadmierne wydatki na rynku transferowym były uzasadnione przez właścicieli i kadrę kierowniczą jako niezbędne do utrzymania konkurencyjności klubu.

Istotą przepisów FFP jest wymóg „break-even”, w którym klubom nakazuje się nie wydawać więcej niż dochody, które generują, i że muszą one bilansować swoje księgi rachunkowe w ciągu trzech lat.

Jeśli chodzi o dochody, tylko wydatki klubu na transfery, świadczenia pracownicze (w tym płace), koszty finansowe i dywidendy będą uwzględniane w przychodach ze sprzedaży meczowej, przychodów telewizyjnych, reklamy, finansów, sprzedaży graczy i nagród pieniężnych.

Środki wydatkowane na infrastrukturę, obiekty szkoleniowe lub szkolenia nie zostaną uwzględnione.

Jakie są kary za łamanie zasad Financial Fair Play?

Obecne ustawodawstwo FFP dopuszcza osiem odrębnych kar wobec klubów za łamanie przepisów i uszeregowano je według stopnia ważności:

 • Nagana / ostrzeżenie
 • Grzywny
 • Odliczanie punktów
 • Wstrzymywanie dochodów z rozgrywek UEFA
 • Zakaz rejestracji nowych graczy w rozgrywkach UEFA
 • Ograniczenia liczby graczy, którzy klub może zarejestrować się w rozgrywkach UEFA
 • Dyskwalifikacja z trwającej konkurencji
 • Wyłączenie z przyszłych konkursów

Prywatne dofinansowanie dozwolone?

Wiele europejskich klubów znalazło się w sytuacji, w której mogli wydać więcej, niż zarabiali dzięki bogatym właścicielom, którzy pomogli finansowo klubowi poprzez własne zaplecze finansowe, spłacili długi, wstrzyknęli dodatkową gotówkę i zapewnili dodatkowe wsparcie pieniężne.

Obecność bogatych właścicieli wpłynęła negatywnie na rynek piłkarski, powodując gwałtowny wzrost płac i inflacji transferowej, i zachęcała innych do wydawania więcej, aby nadążyć za żądaniami i utrzymać swoją reputację jako konkurencyjnego klubu.

Według UEFA, jeśli właściciel klubu wstrzyknął pieniądze do klubu poprzez umowę sponsorską z firmą, z którą są związani, UEFA przeprowadzi dochodzenie i, jeśli pozwoli na to sytuacja, dostosuje obliczenia wyniku progu rentowności do przychodów.

„Zgodnie ze zaktualizowanymi przepisami każdy podmiot, który sam lub łącznie z innymi podmiotami powiązanymi z tym samym właścicielem lub rządem, reprezentuje ponad 30% łącznych przychodów klubu, automatycznie uznaje się za podmiot powiązany”.

Rubinowa rewolucja

0
sie
2
Michał Flis
rubin

Gdy przed kilkoma laty Rubin Kazań dwukrotnie sięgał po tytuł piłkarskiego mistrza Rosji, wydawać się mogło, iż w tamtejszej lidze narodził się nowy potentat, który przez długi czas będzie w stanie pokazywać plecy zespołom z Moskwy. W ostatecznym rozrachunku, piłkarze z Tatarstanu nie zdołali jednak nawiązać równej walki z resztą stawki, przez co od kilku sezonów popadali w ligową przeciętność. Wszystko ma jednak zmienić się za sprawą niedawnej rewolucji, której kluczowymi elementami mają stać się przybysze z Półwyspu Iberyjskiego. więcej

Orły z pazurem – Beşiktaş wraca na tron

0
lip
31
Michał Flis
bjk

Sytuacja polityczna w jakiej znalazła się ostatnimi czasy Turcja sprawiła, że wiele gwiazd tamtejszej piłki z Robinem Van Persie, Lucasem Podolskim czy świeżo upieczonym mistrzem Europy Nanim na czele, zapragnęło czym prędzej opuścić niestabilny teren. Niejeden światowej sławy piłkarz w obawie o własne bezpieczeństwo woli porzucić grę nad Bosforem nawet kosztem inkasowania mniejszych zarobków. Z tego rodzaju problemem będzie zmuszona zmierzyć się m.in. ekipa Besiktasu, która w minionym sezonie po kilkuletniej przerwie odzyskał tytuł mistrzowski. więcej

Orient w Andaluzji

0
lip
23
Michał Flis
granada

Chińscy inwestorzy coraz śmielej zaznaczają swą obecność w piłkarskim świecie. W tamtejszej lidze od pewnego czasu występuje wielu zawodników o uznanej w świecie marce, natomiast niektóre z europejskich zespołów klubowych niemal w całości trafiły ostatnimi czasy w ręce Azjatów. Poza holenderskim Ado den Haag i angielską Aston Villą, chińskiego właściciela doczekała się także występująca w Primera Division Granada, która wraz z napływem kapitału z Dalekiego Wschodu ma stać się niebawem wiodącą ekipą na Półwyspie Iberyjskim. więcej

Podwójnie osieroceni – Nowa era Szachtara

0
lip
16
Michał Flis
szachtar

Zawodnicy Szachtara nieprędko powrócą na imponującą Donbas Arenę, która przez kilka lat stanowiła drugi dom dla sympatyków wielokrotnych mistrzów Ukrainy. Od około dwóch lat, ze względu na konflikt zbrojny na wschodnich rubieżach tego kraju, nowoczesny obiekt popada w ruinę, zaś piłkarze Szachtara ze względów bezpieczeństwa zmuszeni są rozgrywać swe mecze domowe w odległym Lwowie. Na domiar złego klub po wielu latach opuścił właśnie Mircea Lucescu, który w trakcie swojej wieloletniej pracy w Doniecku doczekał się statusu żywej legendy. więcej