Czym jest Finansowe Fair Play?

0
sie
16
Redakcja
Finansowe Fair Play

Finansowe Fair Play (FFP) zostało ustanowione przez UEFA, aby upewnić się, że kluby piłkarskie nie wydały więcej niż zarobiły, a tym samym zapobiegać popadaniu w kłopoty finansowe, które mogą zagrozić ich przetrwaniu, a ogólnie rzecz ujmując „poprawić ogólną kondycję finansową europejskiej piłki nożnej”.

Przepisy FFP zostały również wprowadzone w celu zapobieżenia nadmiernym wydatkom klubów przez kilka sezonów w określonych ramach budżetowych.

Wdrożenie FFP miało miejsce na początku sezonu 2011-12, a zasady zostały uzgodnione we wrześniu 2009 roku przez Panel Kontroli Finansowej UEFA.

Po ogłoszeniu nowego ustawodawstwa były prezydent UEFA Michel Platini powiedział:

Pięćdziesiąt procent klubów traci pieniądze i jest to trend wzrostowy, musieliśmy powstrzymać tę spiralę, wydali więcej, niż zarobili w przeszłości i nie spłacili swoich długów, a to szkodzi klubom, a wręcz przeciwnie, chcemy im pomóc na rynku”.

Drużyny, które grają w naszych turniejach jednogłośnie zgodziły się na nasze zasady (…)”

„Właściciele klubów proszą o zasady, ponieważ sami nie mogą ich wprowadzić w życie – wielu z nich wiele zainwestowało w klub, a im więcej pieniędzy wkładasz, tym trudniej jest je sprzedać z zyskiem.”

W 2009 r. Przegląd UEFA pokazał, że ponad połowa z 665 europejskich klubów poniosła straty finansowe w ciągu poprzedniego roku, chociaż kilka z nich było w stanie przetrwać ciężkie straty dzięki bogactwu swoich właścicieli – ale co najmniej 20 klubów znajduje się w niebezpieczeństwie finansowym.

Dzięki wciąż rosnącym opłatom za transfer i wynagrodzeniom zawodników kluby zaczęły mieć trudności z utrzymaniem zgodności z zasadami FFP.

Większość długów piłkarskich w Europie zawdzięczają trzem najbardziej dominującym ligom w Premier League, Serie A i La Liga. Nawet wśród elitarnych klubów europejskich nadmierne wydatki na rynku transferowym były uzasadnione przez właścicieli i kadrę kierowniczą jako niezbędne do utrzymania konkurencyjności klubu.

Istotą przepisów FFP jest wymóg „break-even”, w którym klubom nakazuje się nie wydawać więcej niż dochody, które generują, i że muszą one bilansować swoje księgi rachunkowe w ciągu trzech lat.

Jeśli chodzi o dochody, tylko wydatki klubu na transfery, świadczenia pracownicze (w tym płace), koszty finansowe i dywidendy będą uwzględniane w przychodach ze sprzedaży meczowej, przychodów telewizyjnych, reklamy, finansów, sprzedaży graczy i nagród pieniężnych.

Środki wydatkowane na infrastrukturę, obiekty szkoleniowe lub szkolenia nie zostaną uwzględnione.

Jakie są kary za łamanie zasad Financial Fair Play?

Obecne ustawodawstwo FFP dopuszcza osiem odrębnych kar wobec klubów za łamanie przepisów i uszeregowano je według stopnia ważności:

  • Nagana / ostrzeżenie
  • Grzywny
  • Odliczanie punktów
  • Wstrzymywanie dochodów z rozgrywek UEFA
  • Zakaz rejestracji nowych graczy w rozgrywkach UEFA
  • Ograniczenia liczby graczy, którzy klub może zarejestrować się w rozgrywkach UEFA
  • Dyskwalifikacja z trwającej konkurencji
  • Wyłączenie z przyszłych konkursów

Prywatne dofinansowanie dozwolone?

Wiele europejskich klubów znalazło się w sytuacji, w której mogli wydać więcej, niż zarabiali dzięki bogatym właścicielom, którzy pomogli finansowo klubowi poprzez własne zaplecze finansowe, spłacili długi, wstrzyknęli dodatkową gotówkę i zapewnili dodatkowe wsparcie pieniężne.

Obecność bogatych właścicieli wpłynęła negatywnie na rynek piłkarski, powodując gwałtowny wzrost płac i inflacji transferowej, i zachęcała innych do wydawania więcej, aby nadążyć za żądaniami i utrzymać swoją reputację jako konkurencyjnego klubu.

Według UEFA, jeśli właściciel klubu wstrzyknął pieniądze do klubu poprzez umowę sponsorską z firmą, z którą są związani, UEFA przeprowadzi dochodzenie i, jeśli pozwoli na to sytuacja, dostosuje obliczenia wyniku progu rentowności do przychodów.

„Zgodnie ze zaktualizowanymi przepisami każdy podmiot, który sam lub łącznie z innymi podmiotami powiązanymi z tym samym właścicielem lub rządem, reprezentuje ponad 30% łącznych przychodów klubu, automatycznie uznaje się za podmiot powiązany”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>