Derby w Polsce: derby Trójmiasta

0

„Derby” – słowo znane każdemu sympatykowi piłki nożnej. Na myśl o nich każdego z nas przechodzi dreszczyk emocji. Najważniejsze wydarzenie sezonu. Pojedynek piłkarzy. Pojedynek kibiców. Wielki pojedynek. Szczerze, współczuję wszystkim, którzy nigdy nie mieli okazji uczestniczyć w derbach. Z myślą o wszystkich kibicach postanowiliśmy stworzyć cykl artykułów pt. „Derby w Polsce”, w ramach którego w każdą sobotę będziemy pisać o derbach, które odbywają się w naszym kraju. Dziś dowiecie się nieco o derbach Trójmiasta.

Derby Trójmiasta – hasło, które może przywodzić na myśl koszykarski pojedynek dwóch drużyn z Trójmiasta. Trefla Sopot i Asseco Gdyni. Jednak nie o tych derbach chciałbym dziś napisać. Derby Trójmiasta to także piłkarski pojedynek pomiędzy Arką Gdynia, a Lechią Gdańsk.

Kibice Lechii Gdańsk i Arki Gdynia od lat spierają się o to do kogo należy Trójmiasto.  Sympatycy obu klubów starają się pokazać to w każdy możliwy sposób. Malunki na murach, okazyjne transparenty czy okolicznościowe przyśpiewki. Każdy z tych sposobów ma pokazać dominację jednego klubu nad drugim. Np. jedna z najbardziej znanych przyśpiewek kibiców Lechii brzmi „Trójmiasto jest nasze”.

Jak wiecie, albo i nie. W świecie kibicowskim liczą się kosy, zgody i układy. Także i w tym przypadku ma to znaczenie. Kibice Arki Gdynia należą do „Wielkiej Triady” (Lech, Cracovia, Arka). Kibice Lechii Gdańsk należą natomiast do innej „trójcy”. Wisła Kraków i Śląsk Wrocław to kluby, z którymi sympatyzują Gdańszczanie. Obie „tiady” niespecjalnie za sobą przepadają.

Derby Trójmiasta to dla kibiców Lechii i Arki najważniejsze wydarzenie w sezonie (tak jak derby w każdym innym mieście lub regionie). O wadze tego spotkania świadczy przede wszystkim frekwencja, która przez długie lata, stale utrzymywała się na wysokim poziomie. Pierwsze derby Trójmiasta obejrzało 15 000 kibiców. Podczas kolejnych pojedynków Lechii z Arką, na stadionie pojawiało się po kilkadziesiąt tysięcy kibiców. W ostatnich latach frekwencja spadła. Kolejne derby Trójmiasta obserwowało już tylko lub dalej aż ponad 10 000 kibiców.

Oczywiście podczas derbów nie mogło obejść się bez awantury. Jeden z ciekawszych meczów odbył się w rundzie wiosennej sezonu 1993/94 w Gdańsku. Mecz został wówczas dwukrotnie przerwany. Pierwszy raz z powodu rzuconych rac i kibiców obu drużyn, między którymi doszło do spięcia. Powodem drugiego przerwania meczu była kilkunastominutowa awantura kibiców Lechii z policją, która użyła m.in. gazu łzawiącego. Prowadzenie Lechii ostudziło nieco kibiców i spotkanie zostało dokończone bez większych zakłóceń.

Przejdźmy jednak do innej „części” derbów Trójmiasta. Do części historycznej. Historia spotkań pomiędzy Arką Gdynia, a Lechią Gdańsk jest bardzo krótka. Do tej pory, we wszystkich rozgrywkach Arka spotkała się z Lechią Gdańsk zaledwie 36 razy. Bilans spotkań jest bardzo ciekawy. 3×12. 12 zwycięstw Lechii, 12 zwycięstw Arki i 12 remisów. Bilans bramkowy wynosi 31:24 na korzyść „Biało-Zielonych”.

W samej Ekstraklasie obie drużyny zagrały ze sobą tylko 5 razy. Wszystkie spotkania w najwyższej klasie rozgrywkowej wygrali gdańszczanie. Powodem tak małej ilości spotkań w najwyższej lidze są wahania obu klubów. Kiedy Lechia grała w Ekstraklasie, Arka włóczyła się po niższych ligach, i na odwrót. Pomimo, że częściej derby Trójmiasta były rozgrywane w niższych ligach, spotkania te nigdy nie traciły na swojej wartości.

DT walka

Pierwsze derby Trójmiasta zostały rozegrane 2 września 1964 roku w Gdańsku. Jak wspomniałem wcześniej, na meczu pojawiło się wówczas 15 000 kibiców, obserwujących zmagania swoich piłkarzy. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:1.

Ostatnie spotkanie pomiędzy Lechią Gdańsk, a Arką Gdynia miało miejsce 1 maja 2011 roku na Stadionie GOSiR w Gdyni. Lechia Gdańsk rzutem na taśmę zdobyła punkt, strzelając dwie bramki w końcówce meczu (Paweł Nowak 89′ i Luka Vučko 90+5′). Mecz zakończył się wynikiem 2:2.

Na koniec trzy małe ciekawostki, dotyczące derbów Trójmiasta:

1. Adam Męciel grał w derbach Trójmiasta, w barwach Arki. 20 lat później jego syn, Marcin także zagrał w derbach Trójmiasta, jednak w odróżnieniu od ojca, w koszulce Lechii.

2.Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz jest kibicem Lechii Gdańsk, a Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek jest kibicem Arki Gdynia. W budżecie miasta zawsze znajdują się więc pieniądze dla lokalnego klubu.

3.Strzelcem ostatniej, a zarazem zwycięskiej bramki w derbach Trójmiasta jest Paweł Buzała.

Zdjęcia: wikipedia.org, Renata Dabrowska/Agencja, arkowcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>