Derby w Polsce: derby Warszawy

1

„Derby” – słowo znane każdemu sympatykowi piłki nożnej. Na myśl o nich każdego z nas przechodzi dreszczyk emocji. Najważniejsze wydarzenie sezonu. Pojedynek piłkarzy. Pojedynek kibiców. Wielki pojedynek. Szczerze, współczuję wszystkim, którzy nigdy nie mieli okazji uczestniczyć w derbach. Z myślą o wszystkich kibicach postanowiliśmy stworzyć cykl artykułów pt. „Derby w Polsce”, w ramach którego raz w tygodniu będziemy pisać o największych derbach, które odbywają się w naszym kraju. Dziś dowiecie się nieco o derbach Warszawy.

Warszawa – stolica Polski. Miasto liczące ponad 1,7 mln mieszkańców. To właśnie wśród nich znajdują się kibice Polonii Warszawa i Legii Warszawa. Dwóch warszawskich klubów, które jak możecie się domyślić nie przepadają za sobą. Od jak dawna?

Początek konfliktu pomiędzy kibicami Legii, a Polonii datuje się na początek lat 90. Przed wojną Polonia Warszawa była znanym i lubianym klubem. Na jej mecze uczęszczało tysiące kibiców. Po wojnie wszystko diametralnie się zmieniło, choć jeszcze w 1946 roku Polonia została powojennym mistrzem Polski, a w 1952 roku zdobyła Puchar Polski. Później klub zaczął spadać w dół. W tym samym roku Polonia spadła do drugiej ligi. Dwa lata później klub został zdegradowany do trzeciej ligi.

Polonia zarówno pod względem organizacyjnym, sportowym, jak i kibicowskim nie mogła się równać w tym okresie z Legią Warszawa. Klub z Łazienkowskiej przejmował wtedy sympatię kibiców Polonii.

Okresem przełomowym był początek lat 70. Na Polonii zaczynał się wówczas formować prawdziwy ruch kibicowski. To wtedy wymyślono kibicowskie piosenki Polonii, czy uszysto jej pierwsze fany. Na meczach było wówczas spokojnie, a kibice Polonii i Legii nie pałali do siebie nienawiścią. Wręcz przeciwnie! Zdarzały się nawet przypadki wzajemnego wsparcia, np. jak wtedy, kiedy 22 czerwca 1975 roku połowę kibiców podczas meczu Polonia Warszawa – Warta Poznań, stanowili sympatycy Legii. Kilka lat później rozpoczął się znany nam do dziś konflikt pomiędzy Polonią, a Legią.

Konflikt pomiędzy kibicami obu klubów niejednokrotnie przerodził się w konflikt na trybunach podczas derbów Warszawy. Największa zadyma miała miejsce w 1997 roku na obiekcie przy ul. Konwiktorskiej. Pseudokibice Legii, zajmujący tzw. trybunę kamienną (na co dzień sektor przeznaczony dla kibiców Polonii), spalili wówczas magazyn klubowy. Podczas kolejnych derbów kibice „Wojskowych” byli już tylko wpuszczani na mały sektor dla kibiców gości.

Pomimo braku Polonii w Ekstraklasie (warszawski klub nie otrzymał licencji i został zdegradowany do IV ligi), konflikt nie stracił na sile. Na pierwszym meczu Polonii Warszawa w IV lidze pojawili się pseudokibice Legii. W 36. minucie spotkania, kiedy Polonia prowadziła 2:0, pseudokibice „Wojskowych” wbiegli na murawę. Sędzia był zmuszony zakończyć mecz. Ponadto pseudokibice warszawskiego klubu po meczu utrudniali odjazd autokaru z piłkarzami Polonii.

Kiedy będziemy mogli być świadkami pojedynku piłkarzy na boisku? Najwcześniej za kilka lat. Polonia Warszawa obecnie gra bowiem w IV lidze mazowieckiej (północ). Na chwilę obecną „Czarne Koszule” plasują się za liderem. Dodajmy, że awans uzyskać może tylko lider ligi.

Pomimo niemal stuletniej historii, ligowe derby Warszawy zostały do tej pory rozegrane zaledwie 71 razy. 27-krotnie z pojedynku zwycięsko wychodziła Legia , 25-krotnie zwycięstwo odniosła Polonia, natomiast 19 razy odnotowano remis.

Pierwsze derby Warszawy datuje się na 10 czerwca 1921 roku. Pojedynek zakończył się wówczas zwycięstwem Polonii Warszawa 8:0.

Derby Warszawy to pojedynek, który teoretycznie decyduje o tym, która drużyna jest najlepsza w Warszawie. Ale to tylko teoria, bo kibice i tak wiedzą swoje. Nie da się jednak ukryć, że przynajmniej piłkarsko drużyna jest wtedy lepsza. A więc która drużyna ostatnio wygrała derby Warszawy? Ostatni pojedynek pomiędzy Legią, a Polonią został rozegrany krótko przed degradacją Polonii Warszawa. 30 marca 2013 roku obie drużyny zmierzyły się ze sobą na stadionie przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie. Po dramatycznej końcówce spotkanie wygrała Legia (2:1). Strzelcem zwycięskiego gola był Dominik Furman.

Nienawiść pomiędzy sympatykami obu drużyn nie przeszkadza jednak piłkarzom przechodzić z jednego do drugiego klubu. W ostatnim czasie były to głównie transfery z Polonii do Legii. Jednym z piłkarzy, którzy w „ostatnim czasie” przeszli z Konwiktorskiej na Łazienkowską jest Tomasz Brzyski. Bardzo trafny transfer Legii Warszawa. Tomasz Brzyski w obecnym sezonie prezentuje się bardzo dobrze.

Zdjęcia:  PAP, newspix.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

1 trackback