Derby w Polsce: „Śląski Klasyk”

0

„Derby” – słowo znane każdemu sympatykowi piłki nożnej. Na myśl o nich każdego z nas przechodzi dreszczyk emocji. Najważniejsze wydarzenie sezonu. Pojedynek piłkarzy. Pojedynek kibiców. Wielki pojedynek. Szczerze, współczuję wszystkim, którzy nigdy nie mieli okazji uczestniczyć w derbach. Z myślą o wszystkich kibicach postanowiliśmy stworzyć cykl artykułów pt. „Derby w Polsce”, w ramach którego w każdą sobotę będziemy pisać o derbach, które odbywają się w naszym kraju. Na początek serwujemy Wam „Śląski Klasyk”.

„Śląski Klasyk” – przez wielu nazywany także derbami przyjaźni. Święto, którego nie znajdziecie w żadnym kalendarzu. Święto przede wszystkim na trybunach. Dzień, w którym sympatyzujący ze sobą kibice Górnika Zabrze i GKS-u Katowice po brzegi wypełniają stadion, aby dopingować swoje ukochane drużyny. W tym dniu liczy się głośny doping i dobra zabawa. Atmosfera piłkarskiego święta, która wcale nie odbiega od tej podczas „El Clasico”. Na pewno pozytywne zjawisko. Rzadko zdarza się bowiem, że kibice dużych Śląskich klubów trzymają się razem.

No właśnie, od kiedy sympatyzują ze sobą kibice „GieKSy” i Górnika? Stosunkowo niedługo. Dokładnie od 1 sierpnia 2009 roku. To właśnie wtedy sympatycy obu drużyn wspólnie wybrali się na mecz GKS-u Katowice do Szczecina. Od tamtej pory obie ekipy wspierają się wzajemnie. Zarówno na meczach u siebie, jak i tych wyjazdowych. Z pewnością między kibicami obu drużyn narodziło się w tym czasie wiele przyjaźni. Oby tak dalej! Między innymi dzięki takim zjawiskom piłka nożna jest czymś tak wyjątkowym.

ŚląskiKlasyk

Najbardziej zapamiętane przez sympatyków obu drużyn zostaną derby, rozgrywane 16 sierpnia 2009 roku w Zabrzu. Obie drużyny grały wówczas w I lidze. Jak na ten poziom rozgrywek, wydarzenie niezwykłe. Na długo przed meczem kibice GKS-u i Górnika wspólnie przechadzali się po mieście. Na Roosevelta 81 zjawiło się wówczas ponad 20 tys. kibiców, głośno dopingujących swoje drużyny. Sektor gości został w tym dniu wypełniony po brzegi. Kibice „GieKSy” dodatkowo zasiedli na pozostałej części trybun. Nie zabrakło oczywiście wspólnych śpiewów i doskonałej zabawy.

„Śląski Klasyk” to jednak, wbrew pozorom nie tylko doping i zabawa na trybunach. To także harówka piłkarzy na boisku, którą bez wątpienia trzeba docenić. Wprawdzie Górnik Zabrze i GKS Katowice to nie Real Madryt i FC Barcelona, ale piłkarze w tym dniu zostawiają na boisku wiele zdrowia i zaangażowania. Mają wtedy okazję, żeby pokazać twardy, śląski charakter. Każdy z nich zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym wydarzeniem są derby. W tym dniu każdy zawodnik musi dać z siebie wszystko. Zacięta walka do ostatniej minuty, o każdy centymetr boiska, o każdą piłkę – to właśnie jest „Śląski Klasyk”.

Śląski Klasyk

Derby pomiędzy Górnikiem Zabrze a GKS-em Katowice to także kawałek historii tworzonej przez prawie 50 lat. Pierwszy pojedynek pomiędzy obiema drużynami odbył się bowiem 8 sierpnia 1965 roku. Spotkanie zostało wówczas rozegrane przy ul.Bukowej w Katowicach. Po bardzo zaciętym meczu „Górnicy” pokonali zespół z Katowic 3:2.

Obie drużyny w lidze zmierzyły się ze sobą już 60 razy. Rywalizacja jest bardzo wyrównana. 21 spotkań zakończyło się zwycięstwem Górnika, 19 razy zwycięsko z pojedynku wychodził GKS Katowice, natomiast 20-krotnie odnotowano remis. Stosunek bramek wynosi 82:68 (Górnik:GKS).

Ostatnie derby przyjaźni pomiędzy Górnikiem Zabrze, a GKS-em Katowice zostały rozegrane w 2010 roku w Katowicach. Był to mecz, którym oby dwie drużyny zainaugurowały rundę wiosenną. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Nie przeszkodziło to jednak kibicom w dobrej zabawie.

Kiedy znów możemy spodziewać się „Śląskiego Klasyka”? Miejmy nadzieję, że już niedługo. GKS Katowice bardzo dobrze radzi sobie bowiem w rozgrywkach I ligi. Z pewnością kibice byliby zadowoleni z awansu do Ekstraklasy i możliwości rozegrania kolejnych derbów z Górnikiem Zabrze. Właśnie tego kibicom z Katowic serdecznie życzymy.

Na koniec mała ciekawostka. Być może niewielu z was wie, że jedną z osób, będących niegdyś związanych z oboma klubami jest selekcjoner reprezentacji Polski, Adam Nawałka. 57-letni szkoleniowiec przed objęciem stanowiska trenera Górnika Zabrze, prowadził właśnie GKS Katowice. Władze klubu z Zabrza zainteresowały się osobą Adama Nawałki, gdy ten osiągał dobre rezultaty z GKS-em Katowice. 57-latek współpracę z Katowickim klubem zakończył 31 grudnia 2009 roku. Już tydzień wcześniej podpisał jednak kontrakt z Górnikiem Zabrze.

Zdjęcia:  Jan Nowak, Ekstraklasa.net, W.Sierakowski/Foto Sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>