Derby w Polsce: Wielkie Derby Śląska

0

„Derby” – słowo znane każdemu sympatykowi piłki nożnej. Na myśl o nich każdego z nas przechodzi dreszczyk emocji. Najważniejsze wydarzenie sezonu. Pojedynek piłkarzy. Pojedynek kibiców. Wielki pojedynek. Szczerze, współczuję wszystkim, którzy nigdy nie mieli okazji uczestniczyć w derbach. Z myślą o wszystkich kibicach postanowiliśmy stworzyć cykl artykułów pt. „Derby w Polsce”, w ramach którego w każdą sobotę będziemy pisać o derbach, które odbywają się w naszym kraju. Dzisiejszy artykuł zostanie poświęcony Wielkim Derbom Śląska.

Wielkie Derby Śląska – najważniejsze wydarzenie piłkarskie na Śląsku. Starcie dwóch najbardziej utytułowanych polskich klubów. 14-krotnego mistrza Polski, 6-krotnego zdobywcy Pucharu Polski i finalisty Pucharu Zdobywców Pucharów – Górnika Zabrze z 14-krotnym mistrzem Polski, 3-krotnym zdobywcą Pucharu Polski i ćwierćfinalistą europejskich pucharów – Ruchem Chorzów.

Wielkie Derby Śląska zawsze wzbudzają ogromne emocje wśród kibiców. Każdy zdaje sobie sprawę z wagi tego spotkania. Nic nie jest dla kibiców tak ważne, jak zwycięstwo w tym meczu. Tym bardziej, że sympatycy obu drużyn nie przepadają za sobą. Kibicowskie stosunki na linii Górnik-Ruch od dłuższego czasu są bardzo złe. Nienawiść między sympatykami obu klubów widoczna jest na każdej płaszczyźnie działalności kibicowskiej. Od obraźliwych przyśpiewek, aż do bezpośrednich starć.

Oby dwa kluby posiadają fankluby w niemal wszystkich zakątkach województwa. Nie brakuje podzielonych miast, w których niejednokrotnie dochodzi do spotkań obu ekip. Przykładem jest Ruda Śląska, w której mieszkają zarówno sympatycy Ruchu Chorzów, jak i Górnika Zabrze.

Nienawiść obu drużyn często doprowadza do mniejszych lub większych zamieszek podczas spotkań derbowych. Jednym z najświeższych przykładów są Wielkie Derby Śląska rozgrywane w kwietniu 2012 roku na stadionie w Chorzowie. Doszło wówczas do zamieszek pomiędzy fanami Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów. Sędzia dwukrotnie musiał przerwać spotkanie. Po przerwie kibice Ruchu przeskoczyli przez ogrodzenie boiska. Doszło wówczas do „wymiany” rac z obu stron. Na trybunach musiała interweniować policja. Spokój udało się zaprowadzić dopiero przy pomocy broni gładkolufowej.

Kibice obu drużyn chcą pokazać swoją wyższość nie tylko w bezpośrednim starciu, ale także na trybunach. Nie ma Wielkich Derbów Śląska bez wspaniałej otoczki serwowanej przez kibiców. Każde derby to ciekawe oprawy i głośny doping.

Wielkie Derby Śląska od dawna elektryzowały cały piłkarski Śląsk. O tym fakcie świadczy ogromne zainteresowanie ze strony kibiców. Zawsze obiekt, na którym rozgrywane są Wielkie Derby Śląska wypełnia się po brzegi. Nie było z tym problemu nawet wtedy, kiedy rozgrywano je na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Na trybunach zasiadało wówczas kilkadziesiąt tysięcy kibiców. Ostatnie derby na chorzowskim obiekcie zostały rozegrane w 2008 roku. Później nie było to możliwe z powodu remontu stadionu.

Derby derbom jednak nie równe. Co prawda Wielkie Derby Śląska dalej wzbudzają duże zainteresowanie kibiców, ale nie są już takim wielkim wydarzeniem jak kiedyś. Lata temu pojedynki pomiędzy Górnikiem Zabrze, a Ruchem Chorzów skupiały na sobie uwagę całej piłkarskiej Polski. To właśnie te dwa śląskie kluby kilkadziesiąt lat temu dominowały w polskiej piłce. Przykładem są lata 1959-1975, kiedy mogliśmy obserwować ogromną dominację Ruchu i Górnika. Oba kluby aż 13-krotnie zdobywały w tym okresie mistrzostwo Polski. 9 razy dokonał tego Górnik Zabrze, a 4 razy Ruch Chorzów.

Daty mówią same za siebie. Wielkie Derby Śląska to historia pisana przez prawie 60 lat. Pierwszy pojedynek pomiędzy Górnikiem Zabrze, a Ruchem Chorzów został rozegrany w 1956 roku. Górnik Zabrze pokonał wówczas Ruch Chorzów 3:1.

Historia Wielkich Derbów Śląska obejmuje aż 100 pojedynków w najwyższej klasie rozgrywkowej. Bilans spotkań jest korzystny dla Górnika, który wygrał 39 razy, 27-krotnie z pojedynków wychodził Ruch Chorzów, 34 razy odnotowano remis.

Jubileuszowe, setne Wielkie Derby Śląska zostały rozegrane 7 grudnia 2013 roku. Niestety jubileuszowy pojedynek Górnika z Ruchem odbył się bez obecności kibiców Górnika Zabrze. Powodem był „remont”, w który i tak nie uwierzyli sympatycy zabrzańskiego Górnika. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Ruchu Chorzów 2:1.

Pewnie zastanawiacie się jak na transfery pomiędzy Górnikiem, a Ruchem reagują kibice. Wbrew pozorom w przeszłości dochodziło do takowych transferów bez większych problemów. Piłkarze, którzy zmienili koszulkę Górnika na koszulkę Ruchu lub odwrotnie nie byli przekreślani już na starcie. Przykładem jest Sebastian Nowak, który w 2007 r. pożegnał się z Ruchem Chorzów, po to aby w nowy rok przywitać Górnika Zabrze. 32-letni dziś bramkarz był w Górniku obdarzony dużym zaufaniem, o czym świadczy opaska kapitańska, z którą występował.

Jak widzicie, nie zawsze wzajemna niechęć kibiców musi przekładać się na piłkarzy i inne osoby, które oprócz kibiców także reprezentują klub.

Zdjęcia: Stanisław Hajda/iGol.pl, Andrzej Grygiel/PAP, Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>