Jakie korki na trawę wybrać – nasz poradnik!

0
lut
11
Redakcja
Czasfutbolu, jakie korki na trawe poradnik

Przypadek Achillesa pokazał, że stopy warto dobrze chronić – zasada ta dotyczy również osób, które preferują walkę na boisku. I choć wybór właściwego obuwia do grania w piłkę może wydawać się stosunkowo prostym zadaniem, to w rzeczywistości wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na szereg różnych parametrów.


Czemu właściwie dobranie obuwia sportowego jest takie ważne? Przede wszystkim znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia bolesnej kontuzji lub urazu, a poza tym wpływa na komfort oraz jakość samej gry. Rzecz jasna nawet najlepsze buty nie przeobrażą totalnego amatora w kolejnego Zidane’a, ale dzięki odpowiednio dopasowanemu obuwiu o dobrej jakości zdecydowanie łatwiej będzie pokazać nam pełnię swoich umiejętności. Pamiętać przy tym należy, że to wcale nie wygląd, kolor, czy wzór są kluczowe. Najważniejszą rolę odgrywa bowiem właściwe dobranie butów do nawierzchni, na której przyjdzie nam grać, gdyż inaczej będzie nam się grało o wiele ciężej, a same buty szybciej ulegną zniszczeniu.

Gryźć trawę

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Tymczasem nawierzchni, na których można grać w piłkę, jest znacznie więcej i każda wymaga innego rodzaju obuwia. W tym tekście skupimy się wyłącznie na butach przeznaczonych do gry na trawie naturalnej, gdyż tego typu boisko jest zdecydowanie najlepszym miejscem do uprawiania piłki nożnej. To sprawia, że już na wstępie odpadają niezwykle popularne „halówki”, których kauczukowa podeszwa zapewnia dobrą przyczepność, ale wyłącznie na drewnianym parkiecie. Również „turfy” nie są w takim przypadku optymalnym rozwiązaniem, gdyż ich gumowe korki lepiej sprawdzają się na sztucznej murawie.

Do rozgrywek na nawierzchni naturalnej wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje obuwia: wkręty oraz lanki. Pierwsze posiadają wkręcane korki (metalowe lub aluminiowe), które w razie uszkodzenia można łatwo podmienić; w drugich korki tworzą jednolitą całość z podeszwą i są zbudowane z tego samego, co ona tworzywa, więc nie da się ich wyrwać. W obu przypadkach korki są twarde, a sama podeszwa wykonana jest ze stosunkowo twardych materiałów, gdyż odpowiednią amortyzację zapewnia sama trawa. Ponadto wąska budowa buta umożliwia dynamiczne przyspieszenie oraz zmianę kierunku biegu.

– Bardzo ważne jest to, żeby stopa podczas intensywnego ruchu miała czym oddychać – zauważa ekspert z serwisu Futbolsport.pl. – Dlatego najlepsze buty do gry na trawie naturalnej posiadają specjalne wkładki, które przepuszczają powietrze i zapobiegają przenikaniu wilgoci, co pozwala stopom zachować należytą suchość.

Lanki czy wkręty?

Lanki są najbardziej popularnym rodzajem obuwia piłkarskiego. Sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku gry na twardej płycie boiska, ale dają sobie radę również na miękkiej murawie oraz Orlikach. Ich korki wykonane są z syntetycznego materiału i najczęściej mają okrągły kształt. Dużą zaletą tego typu obuwia jest jego lekkość oraz niemożność wypadnięcia korka w trakcie gry na trudnej nawierzchni. Niestety zespolenie korków z podeszwą oznacza jednocześnie, że nie ma możliwości ich zastąpienia i w razie ułamania jednego z nich konieczna będzie wymiana butów na nowe.

W przypadku miękkich powierzchni lepszą opcją są jednak wkręty, gdyż pozwalają zachować równowagę nawet w trakcie dynamicznych akcji na grząskim, nasiąkniętym wodą boisku. Ten typ obuwia posiada najczęściej sześć aluminiowych lub stalowych korków, których długość zależy od stopnia miękkości płyty boiska (im bardziej wodnisty teren, tym wkręty powinny być dłuższe). Niestety na gorszej jakości boiskach łatwo je zgubić, a poza tym przy ostrej grze może zdarzyć się, że metalowe korki doprowadzą do uszkodzenia ciała – dlatego zakazano ich w rozgrywkach młodzików oraz dzieci.

– Wkrętów nie powinno nosić się na twardej murawie, gdyż nie wbijają się w glebę, co powoduje dyskomfort w trakcie poruszania się oraz może powodować odciski – dodaje ekspert z serwisu Futbolsport.pl

Noga, która wymaga zakupu z głową

Na koniec warto pamiętać o tym, że korki powinny dobrze przylegać do stopy i nie obcierać. Zakup mniejszych nie ma sensu, gdyż może się skończyć schodzeniem paznokci, a w za dużym obuwiu nie będziemy czuć dobrze piłki. Rzecz jasna w przypadku grania w piłkę wyłącznie dla własnej przyjemności, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup jednej droższej pary butów, ale za to o lepszej jakości. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze korki wytrzymają cały sezon, jeżeli nie dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>