Podatki od zakładów

0
lut
27
Redakcja
Zakłady zawierane na żywo

Jeśli chcemy postawić pieniądze w zakładzie bukmacherskim, mamy dwie możliwości wyboru. Możemy pójść do punktu naziemnego, czyli bukmachera mającego fizyczną placówkę, w której organizuje i przyjmuje zakłady. Nazywa się go potocznie ziemniakiem. Możemy jednak skorzystać z usług serwisów bukmacherów internetowych, jak choćby Betsson, które również przyjmują zakłady i ustalają wartości wygranych. Przyjrzyjmy się jednak pierwszej z możliwości, czyli naziemnym bukmacherom, z fizycznymi placówkami.

Zakłady wzajemne

Po pierwsze, bukmacherstwo odnosi się do jednego z trzech rodzajów gier hazardowych, a mianowicie do zakładów wzajemnych. Wedle art. 2 ust. 2 Ustawy z 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych z późniejszymi zmianami, zakłady wzajemne to zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe, polegające na odgadywaniu: wyników sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt (pkt 1); bądź na odgadywaniu zaistnienia różnych zdarzeń (pkt 2). Zakłady bukmacherskie, często utożsamiane z totalizatorami, prowadzą głównie zakłady sportowe i najczęściej sportów zespołowych jak piłka nożna, siatkówka, czy koszykówka.

Bukmacher naziemny

Jeśli chodzi ściśle o zakłady bukmacherskie naziemne, to są one również obecne we wspomnianej wyżej Ustawie o grach hazardowych. Mianowicie art. 4 ust. 1 pkt 2 mówi nam, że przez punkt przyjmowania zakładów wzajemnych rozumie się wydzielone miejsce, w którym przyjmowane są zakłady totalizatora lub bukmacherstwa, na podstawie zatwierdzonego regulaminu. Jest to dość prosta, zrozumiała i logiczna definicja. Co ciekawe, ilekroć ustawa wspomina o grach hazardowych, to oznacza to zarówno gry losowe, jak i zakłady wzajemne, czy grę na automatach. Warto o tym pamiętać, jeśli zamierza się interpretować przepisy prawne tej ustawy.

Opłaty i zwolnienia od podatku

Teraz sprawa najważniejsza, czyli opłaty. Ponieważ bukmacher utrzymuje się z organizowania zakładów zawieranych za jego pośrednictwem oraz jest on zobligowany do opłacania podatku z tytułu prowadzenia takiej działalności, to musi częścią tej kwoty obciążyć swoich graczy. Dlatego należy mieć świadomość, że wykupując kupon, jedynie część płaconej przez nas kwoty jest faktyczną stawką, która „pracuje”, czyli bierze udział w zakładzie.

Wysokość stawek podatków od różnych gier hazardowych reguluje przytaczana już wyżej Ustawa o grach hazardowych, gdzie w art. 74 pkt 7 stanowi, iż stawka podatku od gier dla zakładów wzajemnych (innych niż współzawodnictwo zwierząt) wynosi 12%. Kwotą tą jest obciążany gracz podczas kupowania kuponu. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku z późniejszymi zmianami w art. 21 pkt 6a mówi nam, iż jeśli jednorazowa wygrana nie przekracza 2280, nie będzie opodatkowana. Natomiast, jeśli wygrana przekroczy tę liczbę, wówczas naliczany jest 10% zryczałtowany podatek dochodowy, który jest automatycznie pokrywany przez pulę nagrody zanim ta zostanie przekazana zwycięzcy. Z tego typu dochodów graz nie rozlicza się przed urzędem skarbowym.  Konkluzja  A więc co to w praktyce oznacza dla gracza? Oznacza to tyle, iż kupując kupon opłaca on podatek od samej gry, a w wypadku zwycięstwa może być albo zwolniony z podatku, albo jego podatek zostanie naliczony i odprowadzony w sposób zryczałtowany. Jest to ogromne ułatwienie dla gracza, który w momencie kupna kuponu u bukmachera naziemnego, jest już bezpieczny w kwestiach rozliczania podatku.a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>