Poza trybunami stadionów czyli „Kibole” inaczej.

3
lip
30
dawid
2013-05-10 21.52.24

Społeczność kibicowska to bardzo specyficzna grupa ludzi, która przez wielu błędnie uważana za margines społeczny. Ludzie uważają że kibice to chamstwo i nic nie warte „bydło”. Społeczeństwo patrzy na kibiców przez pryzmat najgorszych wydarzeń nie dostrzegając dobra które od nich płynie. Obraz złego kibica z przysłowiową sztachetą w dłoni jest wygodny dla ludzi – łatwiej dostrzec awanturę na trybunach niż jakąś akcję charytatywną zorganizowaną prze „kiboli”. Kibice to społeczność która daje siebie innym poprzez różnego rodzaju akcje, wszelakie zbiórki, poprzez organizację obchodów upamiętniających ważne wydarzenia narodowe. Obok tego fani organizują różne akcje antyrządowe akcje, które na celu mają wywalczenie czegoś, co może pomóc w funkcjonowaniu środowiska kibicowskiego.

Kibice w Polsce to bardzo liczna społeczność dbająca o tradycję i historię kraju. Pielęgnują je poprzez styl bycia, ubierania a także poprzez oprawy meczowe i wszelakiego rodzaju akcje. Wśród kibiców panuje niepisany kodeks określający wartości ważne w życiu codziennym. Subkultura kibiców to środowisko bardzo honorowe i dumne. Każdy sympatyk
z dumą reprezentuje swój klub szanując przy tym jego tradycje i barwy. Szale, flagi, koszulki w barwach klubowych – to świętość dla każdego kibica który w każdej chwili musi być gotowy do ich obrony. Brak poszanowania dla barw bądź ich utrata są niedopuszczalne. Kibice to ludzie którzy swoje problemy rozwiązują w swoim gronie. Nawet podczas ustawek dopuszczalna jest tylko honorowa walka. Zgodnie z panującymi w świecie kibiców zasadami niedopuszczalny jest kontakt z policją. Jedno z haseł głosi „po przegranej walce donosić nie wolno odegrać się wolno”.

Innymi bardziej przyziemnymi, codziennymi wartościami w życiu kibiców są jedność, lojalność, braterstwo.

Jedność kibicowska oznacza to że każdy kibic obojętnie jakiego klubu jest taki sam. Kibice tego samego klubu i klubów zaprzyjaźnionych zawsze mogą na siebie liczyć, wspierają się w każdym aspekcie życia, są sobie równi, sławią ten s klub i wyznają te same wartości.

Najlepszym tego przykładem są akcje i inicjatywy organizowane przez kibiców Legii Warszawa, których charakter postaram się przybliżyć i po krótce opisać.

 

Akcja 1916 Uśmiechów

Akcja została zapoczątkowana w 2009 roku i trwa do dnia dzisiejszego. Zorganizowana została przez Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa (SKLW). Celem akcji była zbiórka pieniędzy i artykułów spożywczych, chemicznych i wszystkich innych potrzebnych do codziennego życia a także sprzedaż cegiełek w postaci szalików, bluz i innych gadżetów kibicowskich. Wszystkie zebrane pieniądze i artykuły były i nadal są przekazywane na rzecz warszawskich domów dziecka. Kibice także nawiązali współpracę z zarządem klubu, dzięki czemu podczas spotkań rozgrywanych na stadionie Legii dzieci z kolejnych domów dziecka mogą oglądać spotkania za darmo. Ponad to kibice organizują wyjazdy wakacyjne dla wychowanków domów dziecka a także spotkania z powstańcami i rodzaju wycieczki edukacyjne do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz innych placówek muzealnych w Warszawie. Przed świętami Bożego Narodzenia organizowane są paczki dla dzieci. Do tej pory łącznie udało się zebrać ponad 180 tysięcy złotych, ponad 4 tony różnych artykułów które wyposażyły domy dziecka, ponad 2 tysiące dzieci oglądało spotkania swoich ulubieńców na stadionie za darmo. Co roku SKLW organizuje piłkarski turniej domów dziecka w którym biorą udział placówki z którymi Stowarzyszenie nawiązało współpracę.
W zależności od potrzeb oraz życiowej sytuacji kibice organizują także zbiórki dla osób indywidualnych. Organizowane są także zbiórki krwi oraz zbiórki nakrętek z butelek po napojach, z których uzyskane dobra materialne (np. wózki inwalidzkie) przekazywane
są osobom potrzebujących.

Fot. 3.1 Szalik cegiełka – 1916 uśmiechów

szal Źródło. www.legionisci.com

 

Akcja – Są takie psy którym należy pomóc

Akcja organizowana przez kibiców Legii Warszawa która miała na celu zbiórkę żywności i artykułów dla psiaków ze schroniska na Paluchu. Akcja miała wiele odsłon.
W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnej.

Fot. 3.2 Plakat akcji „Są takie psy którym należy pomóc”

psy

Źródło. www.legionisci.com

 

Akcja – Mecz dla Wojtka

Mecz charytatywny który odbył się 10 października 2010 roku na stadionie Legii pomiędzy Warszawskim zespołem i holenderskim zespołem FC Den Haag. Mecz został zorganizowany przez klub przy współpracy SKLW. Mecz rozgrywany był w celu zebrania pieniędzy na leczenie kibica Legii Wojtka chorego na sarkoidozę. Wojtek ponad 20 lat temu w czasach komuny nawiązał kontakt z kibicami FC Den Haag i zapoczątkował tym samy przyjaźń między kibicami polskimi i holenderskimi.

Wojtek jest poważnie chory. Jego choroba jest ciężka, rozległa i co najgorsze cały czas się rozwija. Choroba na którą cierpi to sarkoidoza. Ponadto Wojtek znalazł się obecnie w trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej. Nie możemy zostawić go samego w myśl hasła „You’ll never walk alone”. Choroby Wojtka nie da się zatrzymać w Polsce, potrzebny jest kosztowny zabieg lub seria zabiegów w USA. Nie możemy czekać. Dlatego postanowiliśmy działać. Zbieramy pieniądze, aby móc wysłać Wojtka na zabieg, który tak naprawdę uratuje mu życie”1

W całej Warszawie rozwieszono ponad 5 tysięcy plakatów, które miały zachęcać do przyjścia na stadion w celu wsparcia akcji. Ponad to zostało zorganizowanych wiele aukcji
i zbiórek pieniędzy dla Wojtka. Akcja odniosła sukces. Ne meczu było ponad 20 tysięcy ludzi w tym 2 tysiące sympatyków z Holandii. Łącznie zebrano ponad 150 tysięcy złotych. Rok po akcji na stronie żyleta.info pojawił się następujący komunikat:

10 października minął równo rok od bezprecedensowego wydarzenia w historii polskiego ruchu kibicowskiego, z inicjatywy SKLW odbył się charytatywny mecz między drużynami Legii Warszawa i FC Den Haag. Celem było zebranie środków na kosztowne zabiegi wykonywane w USA dla chorego na sarkoidozę kibica Legii Wojtka, dzięki któremu 20 lat temu został nawiązany kontakt między fanami z Warszawy i Hagi. W tym precedensowym w historii polskiego ruchu kibicowskiego wydarzeniu wzięło udział ponad 20 tys. kibiców. Przed meczem główny bohater wieczoru został serdecznie przywitany przez przedstawicieli SKLW i obu klubów.

Rocznica ta jest dobrą okazją do informacji o tym, co u Wojtka słychać. Dzięki środkom uzyskanym z organizacji meczu Wojtek jest pod stałą opieką rehabilitacyjną i odbył szereg zabiegów. Uzyskał pełne finansowe zabezpieczenie dla regularnego zakupu leków oraz specjalistycznych środków higieny osobistej. Jego dom został przystosowany do poruszania się na wózku inwalidzkim – zostały poszerzone futryny w drzwiach, zamontowany zjazd do ogródka. Aktualnie montowana jest winda.

Korzystając z tej okazji Wojtek bardzo serdecznie dziękuje kibicom Legii Warszawa
i FC Den Haag za wielkie wsparcie, które nie skończyło się z ostatnim gwizdkiem sędziego ponad rok temu, ale trwa do dzisiaj.
2

Akcja pokazała ze kibice potrafią się zjednoczyć a hasło – Cała Legia zawsze razem jest prawdziwe i ciągle żywe.

 

Akcja – konieciti.pl

Akcja wymierzona w holding ITI który dla kibiców Legii był i jest winny prześladowaniom kibiców ze strony policji i władz państwowych.

Opis akcji i jej umotywowanie

Od kilku lat trwa protest kibiców Legii skierowany przeciwko rządzącej klubem spółce ITI. Jest to walka o możliwość normalnego chodzenia na mecze piłkarskie
i kibicowania swej drużynie tak, jak mogą to czynić kibice we wszystkich innych polskich miastach. Ale przede wszystkim nasz protest jest walką o elementarne prawa obywatelskie, wolność słowa, możliwość wyrażania swoich poglądów, swobodę podróżowania po Polsce na mecze ligowe, o uchronienie stadionu przed przeistoczeniem się w sterylne więzienie, gdzie możliwość kupna biletu przysługuje jedynie nielicznej grupie bardzo zamożnych
i posłusznych ITI osób. Przeciwko zwykłym kibicom wystąpił koncern medialny, dysponujący własnymi stacjami telewizyjnymi, prasą oraz wpływami w świecie polityki. Policja aresztowała we wrześniu 2008 roku ponad siedmiuset kibiców Legii idących na mecz, którym postawiono zarzut… udziału w nielegalnym zbiegowisku! Oczywiście zupełnym przypadkiem kilka tygodni wcześniej właściciel koncernu zwrócił się publicznie do MSWiA o pomoc w walce z Kibicami. W obronie elementarnych praw sięgaliśmy po różne metody – stadion Legii jest najcichszym w ligowej Polsce, w ramach protestu kibice nie prowadzą normalnego dopingu. Klubowi to jest nawet na rękę, o czym świadczy demontaż kibicowskiego „gniazda” oraz uniemożliwianie organizacji meczowych opraw. Bojkotowany jest oficjalny sklep klubowy sprzedający gadżety z narzuconym przez ITI pseudohistorycznym znakiem firmowym. Kibice organizują pikiety, manifestacje, happeningi, wydają własne czasopisma i rozdają ulotki. Otrzymujemy tysiące wyrazów poparcia od fanów z całej Polski, bez ich solidarności warszawscy kibice nie mogliby podróżować na mecze wyjazdowe. Na los kibiców Legii zwracali uwagę niezależni od ITI dziennikarze oraz
ci z polityków, którzy nie boją się koncernu.
3

Do akcji dołączyło ponad 60 tys sympatyków a kibice Legii podpisali z władzami klubu porozumienie w którym zapisano warunki współpracy na linii klub – kibice.

 

Akcja – Szechteriada.org

Akcja kibiców z całej Polski wymierzona w Adama Michnika i Gazetę Wyborczą która na każdym możliwym kroku opisuje kibiców jako bandytów. Uważana w środowisku kibiców i nie tylko za antypolską gazetę na czele, której stoi Aron Szechter vel. Adam Michnik – syn Ozjasza Szechtera – współpracownika UB i NKWD.

Opis akcji i jej umotywowanie

Szechteriada to totalitarne zapędy w najgorszym komunistycznym wydaniu. Dzisiaj ze strony „Gazety Wyborczej” doświadczają ich wszyscy, którzy nie pasują do ramek narzucanych przez środowisko Adama Michnika ludziom. Narzucanych  multimedialną przemocą. Mogą to być „kibole”, czy ktokolwiek uznany za „faszystę”, „homofoba”, czy kogokolwiek innego wartego naszczucia na niego np. chłopców z Antify w Święto Niepodległości w 2010 roku. A że za każdym razem musi wyjść słabo, to inna kwestia. Polscy czerwoni bez wsparcia z zewnątrz zawsze byli słabi. Na stronie umieściliśmy materiały, które pokazują, że to po prostu szczególna mentalność, typowa dla komunistów.
W skrócie, w imię powszechnego szczęścia i tolerancji poszczujemy jednych na drugich, tym którzy się nie poddadzą postawimy fałszywe zarzuty i w imię różnorodności weźmiemy wszystkich za twarz pod swoim, czerwonym – znanym z logo, sztandarem. Sam twórca „Wybiórczej” już sam się tym nie trudzi, w duchu szechteriady napierają młodsze roczniki. Nieinteresujący się polityką często nie znają tych zagadnień i nie wiedzą, skąd się biorą kolejne histeryczne ruchy środowiska „G.W.” i skąd te wszystkie totalitarne zapędy, przy zastosowaniu, co charakterystyczne dla komunistów najgorszego sortu, odpowiedzialności zbiorowej. Każdy normalny człowiek spyta, skąd tyle agresji oraz kompleksów przekraczających wszystkie granice absurdu. Materiały cytowane na tej stronie pozwalają na odpowiedź na powyższe pytania. Zorganizowana szechteriada trwa i próbuje ingerować we wszelkie dziedziny życia ludzi, którzy tymi czerwonymi metodami gardzą. Czytajcie, skąd to się wzięło i wyciągajcie wnioski.

Wobec bezdennej beznadziei szechteriady każdy będący jej celem wydaje się mieć jakąś wartość. Strona ta jest społeczną inicjatywą apolityczną, której celem jest wyłącznie zwrócenie uwagi na hipokryzję środowiska „Gazety Wyborczej” oraz faktyczne źródła ambicji ulepienia wszystkich na własny kształt i podobieństwo.4

 

Akcja – ultraprotest.pl

Ogólnopolska akcja w której wzięły udział wszystkie grupy Ultras począwszy od ekstraklasy skończywszy na grupach z B – klasy. Akcja miała na celu ukazać jak ważnym dla kibiców elementem jest pirotechnika. Podczas dwóch kolejek na wszystkich stadionach była odpalana pirotechnika w dużych ilościach a także wywieszano transparenty – ultrasprotest.pl – race są bezpieczne – pokazujemy to razem. Niestety Ultrasi nie wywalczyli legalizacji pirotechniki, ale wyrazili swoje zdanie i zrobili cos wspólnie mimo animozji które między nimi panowały i nadal panują. Pokazali ze potrafią się zjednoczyć.

Fot. 3.3 Pirotechnika odpalona podczas protestu na stadionie Pogoni Szczecin

piro

Źródło. www.pogononline.pl

 

Akcje Patriotyczne organizowane przez kibiców z całej Polski

Kibice z całej Polski biorą aktywny udział podczas obchodów rocznic historycznych wydarzeń ważnych dla naszego kraju. Są to między innymi rocznice wybuchu II Wojny Światowej, 11 Listopada, rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, rocznice Zbrodni Katyńskiej, Dzień Żołnierzy Wyklętych a także inne rocznice regionalne – takie jak
np. powstanie Wielkopolskie. Można zaryzykować stwierdzenie, że kibice pamiętają
o wszystkich dniach pamięci narodowej i są wyznawcami patriotyzmu – każdy na swój sposób. Oczywiście kibice nie są czyści jak łza ale z drugiej strony nie można patrzeć na nich jak na kompletnych idiotów, łobuzów. Nie wolno w ten sposób generalizować i wrzucać wszystkich do jednego worka. Trzeba zauważać dobre czyny, oddanie i starania zachowania pamięci przez kibiców o tych, o których dzisiaj nie koniecznie chcą pamiętać choćby ludzie znajdujący się u szczytu władzy, ponieważ pamięć o niektórych bohaterach jest niewygodna
i zaniedbywana. By uczcić bohaterów i wydarzenia ważne dla Polski kibice organizują marsze pamięci, okazjonalne oprawy, koszulki, transparenty i czynnie biorą udział
w uroczystościach państwowych i regionalnych. Organizują także akcje, które mają na celu niesienie pomocy kombatantom i naszym rodakom żyjącym na kresach.

Fot. 3.4 Kibice Lechii Gdańsk i transparent upamiętniający agresję ZSRR na Polskę

lechia

Źródło. www.lechia.net

Fot. 3.5 Kibice Lecha Poznań podczas marszu pamięci ku czci Powstańców Wielkopolskich

lech

Źródło. www.ePolityce.pl

Fot. 3.6 Kibice Legii i ich oprawa upamiętniająca wybuch Powstania Warszawskiego

legia

Źródło. www.legionisci.com

Fot. 3.7 Kibice Legii i Transparent na kopcu Powstania Warszawskiego

podczas uroczystości upamiętniających wybuch Powstania w sierpniu 1944 roku

legia

Źródło. www.legionisci.com

 

1 www.legia.net
2 www.zyleta.info
3 www.konieciti.pl

4 www.szechteriada.org

autor: Piotr Dzikowski

Od Redakcji: Temat Kiboli jest nam szczególnie bliski …stąd w szczególności zależy nam na propagowaniu dobrych wzorców kibicowania, a także walka z wszelkimi przejawami dyskryminacji naszej społeczności. Zachęcamy Was Kibiców wszelkich klubów czy to polskich czy zagranicznych o dopisywanie w komentarzach kolejnych przykładów tego jak potrafimy się jednoczyć wokół słusznej sprawy. Podzielcie się tym artykułem ze znajomymi, przeczytajcie go mamie i tacie, wujkowi i cioci, oni też niech się przekonają ile dla nas znaczy nasz klub i ile możemy razem dobrego zrobić dla innych. Obraz kiboli zależy od nas samych ale to jacy jesteśmy na prawdę \ nie przebije się w mediach głodnych tanich sensacji…musimy to sami pokazać światu.

3 komentarze
 1. Piotr Fita dodał komentarz dnia 10 sierpnia 2013

  A czego nikt nie napisał o akcji zapoczątkowanej przez Kibiców Lecha, a mianowicie „KOLORUJEmy” ?

 2. lotnik dodał komentarz dnia 31 lipca 2013

  Czemu są tu opisani głównie kibice Legii? Poza opisami akcji zbiorowych nie ma nice o Lechu, Lechii, Śląsku ani żadnym innym klubie.

  • CzasFutbolu dodał komentarz dnia 31 lipca 2013

   pewnie dla tego, że autor jest kibicem Legii (choć nie mam pewności) i dokładnie wie jakie akcje przeprowadzili kibice z Warszawy. Jak znasz inicjatywy innych grup kibiców z innych miast to podziel się tym w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>