VAR – Skąd wokół niego tyle kontrowersji?

0
lis
5
dawid
Baldomero_Toledo_checks_VAR_-_Seattle_Sounders_vs._Sporting_Kansas_City

VAR – Skąd wokół niego tyle kontrowersji?

Raz za razem w mediach sportowych pojawiają się informacje dotyczące korzystania z systemu VAR. Technologia ta miała wyeliminować problem niezauważonych przewinień i nieuzasadnionych kartek, uznanych (lub nieuznanych) bramek, czy wielu innych sytuacji, w których jedna drużyna została niesłusznie ukarana.

Niestety, progresowe wprowadzenie systemu VAR do największych lig w Europie pokazało, że zarówno przed jak i po korzystaniu z technologii kontrowersje nie zniknęły, a nawet czasami jest ich więcej niż poprzednio. Warto zatem dowiedzieć się skąd te kontrowersje się biorą i dlaczego mają tak duży wpływ na dzisiejszy wygląd piłki nożnej.

Czym jest i dlaczego ten system wprowadzono?

VAR to skrót od Video Assistant Referee. Innymi słowy, jest to wideoweryfikacja, która ma za zadanie wspierać sędziów podczas meczów piłkarskich. W tym celu mają one zapewnić zmniejszenie ilości błędów, jakie mogłyby być spowodowane przez nieprawidłową ocenę sytuacji, niezauważenie przewinienia czy ukaranie niewłaściwego zawodnika.

Wyróżnia się cztery sytuacje, w których system powtórek może zostać użyty, a mianowicie:

  • Gol – po strzeleniu bramki sędzia lub jeden z asystentów wideo może zażądać odtworzenia powtórki w celu upewnienia się, czy bramka została strzelona poprawie, czy nie było spalonego i czy w ogóle piłka minęła linię bramki.
  • Rzut karny – niekiedy podyktowanie rzutu karnego poprzez nieprawidłowy odbiór czy też symulowanie piłkarza mogło przeważyć na wyniku spotkania. Aby uniknąć takich sytuacji, podyktowanie lub niepodyktowanie rzutu karnego może zostać potwierdzone systemem VAR.
  • Czerwona kartka – tutaj należy pamiętać, że otrzymanie przez piłkarza drugiej żółtej, a co za tym idzie czerwonej kartki nie podlega wideoweryfikacji. Jeśli jednak dojdzie do poważnego przewinienia i sędzia zastanawia się nad podyktowaniem tak zwanego czerwa, to może zażądać powtórkę.
  • Ukaranie niewłaściwego zawodnika kartką – W przypadku kiedy sędzia nie jest pewien czy kartkę (czy to żółtą czy czerwoną) ujrzał prawidłowy zawodnik lub (w przypadku awantury) każdy z winowajców został ukarany, sędzia może skorzystać z pomocy tego systemu.

Ze względu na to, że arbiter główny jest w stałej łączności z asystentami odpowiedzialnymi za odtwarzanie wideo, może w każdej chwili zażądać od nich sprawdzenia danej sekundy. Co ciekawe, sędzia główny nie musi podejmować decyzji wyłącznie bazując na sugestiach asystentów VAR. Przy linii boiska znajduje się komputer, gdzie sędzia główny może zażyczyć sobie włączenie powtórki w celu własnej weryfikacji.

Zalety i wady systemu

Wprowadzając VAR do najwyższych klas rozgrywkowych wiele lig sporo ryzykowało. Z tego właśnie względu te najbardziej popularne, a mianowicie włoska Serie A, niemiecka Bundesliga, czy angielska Premier League wprowadzały VAR powolutku – rozpoczynając od meczów pucharowych. Ze względu na to, że ilość błędów oraz problemów z systemem była niewielka, od sezonu 2017/18 technologia ta na stałe zagościła w niektórych z najważniejszych lig świata.

Niestety, nie oznacza to, że jest to system pozbawiony błędów. Pomimo swoich zalet, na VAR wiele osób narzeka i twierdzi, że wprowadzenie go na stałe było złą decyzją. Oto lista najczęściej poruszanych wad i zalet tej technologii.

Zalety:

  • Możliwość eliminacji niektórych błędów sędziego;
  • Słuszne ukaranie zawodnika bądź zespołu;
  • Dopatrzenie się niezauważonego wcześniej przewinienia.

Wady:

  • Zaburzanie ciągłości gry;
  • Brak możliwości usunięcia wszystkich błędów sędziowskich.

Decydując się na tę technologię wiele lig starało się wspomóc sędziów i dać im dodatkowe narzędzie w walce z boiskową niesprawiedliwością. Cel szczytny, lecz nie możemy zapominać o jednej bardzo ważnej rzeczy. To od sędziego głównego zależy ostateczna decyzja i bardzo często nawet oglądając powtórkę z każdej strony ciężko jest zdecydować się czy dana sytuacja rzeczywiście miała miejsce czy nie. Najczęściej ma to znaczenie w przypadku spalonego, który niejednokrotnie może wynosić zaledwie kilka centymetrów, a w przypadku szalenie dynamicznej gry taka różnica wydaje się niewielka. „Karanie” zatem jeden zespół z powodu aż tak nikłem różnicy wydaje się nie na miejscu.

Należy także pamiętać o tym, że ciągłe pauzy w grze nie tylko są źle odbierane przez widzów, ale także przez samych zawodników. Skupieni na meczu i rozgrzani piłkarze muszą nierzadko wstrzymywać się na kilka minut w celu dokonania przez sędziego głównego czy przez asystentów analizy.

Nie oznacza to jednak, że VAR to była zła decyzja, a technologia się nie sprawdza. Wielokrotnie potwierdzane były sytuacje, w którym to właśnie VAR zagwarantował sprawiedliwy wynik oraz dobrze przeprowadzone zawody. Jeśli zatem spojrzymy na ten system jak na narzędzie, które ma na celu zredukowanie, a nie kompletne wyeliminowanie błędów sędziego, to jak najbardziej technologia ta pomaga i się sprawdza.

Przyszłość technologii VAR

Football to bez wątpienia jedna z tych dyscyplin, która przez bardzo długi czas wzbraniała się przed unowocześnieniem i wprowadzeniem nowinek technicznych do jej świata. Pierwszym dużym krokiem, który okazał się sukcesem, było wprowadzenie technologii goal-line, która sprawdzała czy piłka całkowicie minęła linię bramkową czy nie. Był to pierwszy krok w usprawnieniu piłki nożnej jako dyscypliny.

VAR to nic innego jak kolejny, o wiele śmielszy krok, dzięki czemu gra ma stać się bardziej sprawiedliwa, a ilość oszustów zredukowana do minimum. O ile system nie jest idealny i wiele kontrowersji pojawia się, a nawet będzie się pojawiać przez najbliższe kilka lat, tak związki piłkarskie coraz częściej mówią o wprowadzeniu mniejszych czy większych poprawek, które mają usprawnić to rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>