Zwolnienie Ernesto Valverde – co doprowadziło włodarzy katalońskiego klubu do takiej decyzji?

0
maj
19
dawid
ernesto-valverde-na-lawce-trenerskiej-barcelony

Dwa tytuły mistrzowskie w Hiszpanii oraz zdobycie dwóch innych pucharów, to jest Pucharu Hiszpanii oraz Superpucharu Hiszpanii nie wystarczyło, aby były trener Atheltic Bilbao utrzymał się na pozycji i pozostał trenerem Blaugrany. To właśnie porażki na arenie międzynarodowej w przeciągu dwóch ostatnich lat oraz odpadnięcie w półfinale Superpucharu Hiszpanii z Atletico Madryt sprawiło, że zarząd klubu stracił cierpliwość do trenera.

Dlaczego jednak zdecydowano się na podjęcie takiej decyzji? Była to pierwsza taka sytuacja od 2003 roku, kiedy to trener został zwolniony podczas trwającego sezonu! Warto dowiedzieć się więcej o samej osobie Ernasto Valverde oraz o tym co tak naprawdę doprowadziło do zwolnienia hiszpańskiego trenera.

Kim jest Ernasto Valverde

W 1983 roku karierę profesjonalnego piłkarza rozpoczął Ernesto Valverde. Jako wychowanek Deportivo Alaves zdołał rozegrać 46 meczów w przeciągu 3 lat. Jednakże, dopiero w 1986 roku, kiedy to dołączył do Espaniolu Barcelona, zaczął odnosić sukcesy. Przez 2 lata był nawet piłkarzem FC Barcelony, z którą zdobył Puchar Zdobywców Pucharów oraz Puchar Króla.

Jego kariera trenerska rozpoczęła się od roli asystenta w Athleticu Bilbao. Kilka lat zajęło mu jednak, zanim ugruntował stałą pozycję jako trener. Ostatecznie udało mu się poprowadzić Athletic Bilbao w ponad 300 meczach. Jednakże, to w Olympiakosie oraz, o dziwo, w Barcelonie święcił największe sukcesy. Trzy mistrzostwa Grecji oraz dwa Puchary Grecji sprawiły, że trenerem zainteresowała się sama Barcelona.

Kiedy zaczęły się problemy?

O dziwo przez całą swoją przygodę z katalońskim klubem trener radził sobie ponadprzeciętnie. Jego statystyki meczów były naprawdę dobre. Wygrał 67% ze wszystkich rozegranych meczów. Niestety, duża ilość zwycięstw oraz kilka pucharów po drodze nie były wystarczającym powodem do zadowolenia dla zarządu ze względu na wyniki, jakie klub osiągał na arenie międzynarodowej.

W 2018 roku Barcelona przegrała z AS Romą w dwumeczu w rozgrywkach Ligi Mistrzów, gdzie nie potrafili utrzymać 3 bramkowej zaliczki. Była to już 3 z rzędu porażka w ćwierćfinałach międzynarodowych. Rok później sytuacja się powtórzyła. Po zjawiskowym zwycięstwie z Liverpoolem w pierwszym meczu w półfinale Ligi Mistrzów 3:0, drugi mecz Blaugrana przegrała aż 4:0, odpadając z rozgrywek.

Pomimo bardzo dobrych wyników lokalnych (do momentu odejścia Ernesto Valverde z klubu, FC Barcelona była na pierwszym miejscu w Lidze), podopieczni hiszpańskiego trenera radzili sobie coraz gorzej. Czara goryczy została przelana w spotkaniach z Espanyolem oraz Atletico Madryt.

Wypowiedź samego zainteresowanego

Przez długi czas po zwolnieniu Ernesto Valverde nie komentował decyzji zarządu. Dopiero miesiąc później, bo 13 lutego, zdecydował się odnieść do dymisji. Co ciekawe, trener nie zdecydował się obarczać kogokolwiek winą za zwolnienie. W najbliższych tygodniach Ernesto Valverde planuje odpocząć sobie od futbolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>